Numărul total al persoanelor diagnosticate cu COVID-19 în România a ajuns la 235.586. În ultimele 24 de ore, 6.546 de persoane au fost confirmate cu coronavirus, un nou număr-record de cazuri noi.

167.897 de pacienți au fost declarați vindecați.

Săptămâna aceasta, au fost înregistrate cifre-record ale cazurilor COVID-19 în România și ale deceselor cauzate de coronavirus. Joi, pentru prima oară de la debutul epidemiei în țara noastră, au fost anunțate peste 6.000 de cazuri COVID-19: 6.481.

Câte persoane au murit de COVID-19 în România

În ultimele 24 de ore, au fost confirmate 103 noi decese din cauza coronavirusului (64 de bărbați și 39 de femei).

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 13 decese, la categoria de vârstă 50-59 de ani, 30 de decese, la categoria de vârstă 60-69 de ani, 30 decese, la categoria de vârstă 70-79 de ani și 26 decese, la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar trei pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

6.867 decese COVID-19

au fost confirmate în România de la debutul epidemiei

REPORTAJ Ce nu s-a văzut la TV la ceremonia fără public de 1 Decembrie: Iohannis a venit, a vorbit și a plecat. Orban, fotografii cu toată lumea
Recomandări
REPORTAJ Ce nu s-a văzut la TV la ceremonia fără public de 1 Decembrie: Iohannis a venit, a vorbit și a plecat. Orban, fotografii cu toată lumea

Cea mai tânără victimă COVID-19 este un bebeluș de 4 luni din Sibiu, al cărui deces a fost comunicat miercuri, 28 octombrie. Bebelușul suferea și de alte afecțiuni.

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.236. Dintre acestea, 917 sunt internate la ATI.

Situația COVID-19 pe județe

În București, în ultimele 24 de ore, au fost confirmate 900 de noi cazuri COVID-19. Capitala este urmată de județele: Timiș – 406 cazuri noi, Cluj – 385 de cazuri noi și Iași – 334 de cazuri noi.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48561973,96
2.Arad52821973,02
3.Argeș68381121,04
4.Bacău80772051,99
5.Bihor63171303,02
6.Bistrița-Năsăud2625871,95
7.Botoșani31521011,56
8.Brașov94641492,73
9.Brăila3340461,26
10.Buzău3856701,12
11.Caraș-Severin2586701,84
12.Călărași1647621,04
13.Cluj90053854,3
14.Constanța54901151,55
15.Covasna2186832,23
16.Dâmbovița63851382,15
17.Dolj63163112,63
18.Galați6242921,38
19.Giurgiu1808171,32
20.Gorj2927721,37
21.Harghita2940623,12
22.Hunedoara42081471,96
23.Ialomița2104471,49
24.Iași105813341,94
25.Ilfov5934901,64
26.Maramureș44022182,54
27.Mehedinți2131451,27
28.Mureș50572963,16
29.Neamț59591131,88
30.Olt35061131,21
31.Prahova95691521,85
32.Satu Mare1743781,45
33.Sălaj26131224,31
34.Sibiu51512373,05
35.Suceava92761491,76
36.Teleorman3079962,03
37.Timiș89224064,0
38.Tulcea1466250,95
39.Vaslui4897781,48
40.Vâlcea48881392,31
41.Vrancea3477661,02
42.Mun. București351479003,78
43.137-6* 
 TOTAL235.5866.546

În trei județe, rata de infectare este peste 4 la mia de locuitori: Sălaj (4,31), Cluj (4,3) și Timiș (4). Valoarea incidenței aferente județului Cluj este corespunzătoare zilei de ieri, 29.10.2020. Din motive tehnice, incidența pentru ziua curentă nu a putut fi transmisă până în prezent.

Candidatele la alegerile parlamentare din București de care nu vă vorbește nimeni: „Partidele au de toate, noi nu beneficiem de nimic”
Recomandări
Candidatele la alegerile parlamentare din București de care nu vă vorbește nimeni: „Partidele au de toate, noi nu beneficiem de nimic”

În București, rata de infectare este 3,78.

Rata infectare COVID-19 30 octombrie 2020
Rata de infectare COVID-19, 30 octombrie 2020

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Apel urgent al unui expert în sănătate către autorități: Vaccinarea COVID-19 este cea mai mare problemă de siguranță națională a României din ultimii 20 de ani

Moartea fulgerătoare a unui artist de 37 de ani din Iași i-a dezarmat pe medici: în câteva zile avea plămânii măcinați de virus în proporție de 95%

VIDEO Scandal imens! Abia împăcat cu fosta soție, starul a fost prins cu o blondă superbă! Criza de nervi a fost filmată: „De asta ai plecat de lângă iubit?!”
PARTENERI - GSP.RO
VIDEO Scandal imens! Abia împăcat cu fosta soție, starul a fost prins cu o blondă superbă! Criza de nervi a fost filmată: „De asta ai plecat de lângă iubit?!”
Gabi Firea, totul despre bătăile din familia ei și divorț: ”L-am lăsat singur şi am plecat”
PARTENERI - PLAYTECH
Gabi Firea, totul despre bătăile din familia ei și divorț: ”L-am lăsat singur şi am plecat”
Horoscop 2 decembrie 2020. Racii încep să facă lumină, într-o oarecare măsură, în problemele de la serviciu
HOROSCOP
Horoscop 2 decembrie 2020. Racii încep să facă lumină, într-o oarecare măsură, în problemele de la serviciu
Cum i s-a schimbat viața lui Narcis Ianău după participarea la prima ediție “Românii au Talent”. Voia să se facă preot
Știrileprotv.ro
Cum i s-a schimbat viața lui Narcis Ianău după participarea la prima ediție “Românii au Talent”. Voia să se facă preot
VIDEO-ŞOC! O prezentatoare TV a rămas GOALĂ în faţa tuturor. Imaginile fac înconjurul lumii
Telekomsport
VIDEO-ŞOC! O prezentatoare TV a rămas GOALĂ în faţa tuturor. Imaginile fac înconjurul lumii