De asemenea, leul a pierdut teren în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american s-a apreciat de la 4,4445 lei, marți, la 4,4477 lei, miercuri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5663 lei, marți, la 4,5796 lei, miercuri.

Curs valutar BNR din 8 aprilie 2020

ValutaSimbol08.04.202007.04.202006.04.202003.04.202002.04.2020
EuroEUR4.83384.83144.82804.82864.8288
Dolarul SUAUSD4.44774.44454.46714.46744.4163
Francul elvetianCHF4.57964.56634.56964.57754.5682
Lira sterlinaGBP5.48335.45955.49265.48585.4966
gramul de aurXAU236.2803236.0954234.7566231.4961225.8515
Dolarul australianAUD2.73552.74272.71112.68112.6946
Leva bulgareascaBGN2.47152.47022.46852.46892.4690
Dolarul canadianCAD3.17213.16823.16713.15243.1285
Coroana cehaCZK0.17760.17750.17510.17530.1759
Coroana danezaDKK0.64770.64710.64640.64640.6468
Lira egipteanaEGP0.28240.28220.28380.28360.2804
100 Forinti maghiari100HUF1.34951.34001.33351.32461.3438
100 Yeni japonezi100JPY4.08744.07444.08944.12014.1159
Leul moldovenescMDL0.23930.24000.24100.24000.2406
Coroana norvegianaNOK0.43150.43390.42620.42960.4275
Zlotul polonezPLN1.06731.06481.06111.05421.0553
Rubla rusescaRUB0.05870.05890.05850.05820.0564
Coroana suedezaSEK0.44100.44330.44010.44040.4416
Lira turceascaTRY0.65380.65730.66100.66610.6623
DSTXDR6.05826.05216.06886.07176.0351

Unde găsim cel mai bun curs din 8 aprilie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81544.85414.42634.4690
Alpha Bank4.77804.94804.37144.5423
Banca Feroviara4.76304.91304.35754.5275
Banca Romaneasca4.78254.93254.38374.5637
Banca Transilvania4.77004.91004.35504.5700
Bank Leumi4.78094.88314.34854.5363
BCR4.76104.90604.35904.5390
BRD SocGen4.76004.91004.36804.5520
CEC4.79004.87004.39004.4900
Credit Agricole4.79004.88004.40004.4900
Credit Europe4.79004.88004.39004.5100
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.40004.5100
GarantiBank4.79324.87324.41214.4947
IdeaBank4.78004.87504.38704.5030
ING4.76534.90074.36504.5250
Intesa Sanpaolo Bank4.78334.87434.39824.4850
Libra Bank4.79504.92504.39004.5400
OTP Bank4.76004.90004.36504.5350
PatriaBank4.79054.87454.38154.5095
ProCreditBank4.77204.89004.38604.5240
Raiffeisen Bank4.77174.89564.37574.5157
UniCredit4.77004.89004.35444.5321

Sursa: Banknews.ro

Citeşte şi:

Theodor Paleologu, despre varianta deschiderii bisericilor în noaptea de Înviere: Să fim creștini, nu cretini

Măștile chirurgicale made in Romania vor ajunge la 1 milion de bucăți pe zi din 15 aprilie, spune ministrul economiei

Sora Ronei Hartner luptă din linia întâi împotriva coronavirusului. Mesajul emoționant transmis de artistă. „Domnul fie cu tine”

Anamaria Prodan l-a iertat pe Laurențiu Reghecampf. Decizia luată de impresară, ce urmează
PARTENERI - GSP.RO
Anamaria Prodan l-a iertat pe Laurențiu Reghecampf. Decizia luată de impresară, ce urmează
Scene incredibile la Asia Express. Umilinţă cruntă pentru Patrizia Paglieri. Ce a putut să facă fiul său
Playtech.ro
Scene incredibile la Asia Express. Umilinţă cruntă pentru Patrizia Paglieri. Ce a putut să facă fiul său
S-a apucat de videochat la 20 de ani. Reacția mamei după ce vecinii au aflat și i-au zis "Uite-o pe Miruna, e dezbrăcată"
Observatornews.ro
S-a apucat de videochat la 20 de ani. Reacția mamei după ce vecinii au aflat și i-au zis "Uite-o pe Miruna, e dezbrăcată"
Horoscop 19 octombrie 2021. Scorpionii trebuie să iasă din propria minte, cea care acum le condiționează deciziile
HOROSCOP
Horoscop 19 octombrie 2021. Scorpionii trebuie să iasă din propria minte, cea care acum le condiționează deciziile
Doi tineri bolnavi de Covid-19 au murit în curtea spitalului din Craiova. Nu aveau comorbidități
Știrileprotv.ro
Doi tineri bolnavi de Covid-19 au murit în curtea spitalului din Craiova. Nu aveau comorbidități
Frumoasa sportivă a ţării, şocată după ce şi-a făcut analizele. Ce rezultat a citit: "Homosexualitate, risc ridicat". "Diagnosticul" medicului a bulversat-o
Telekomsport
Frumoasa sportivă a ţării, şocată după ce şi-a făcut analizele. Ce rezultat a citit: "Homosexualitate, risc ridicat". "Diagnosticul" medicului a bulversat-o
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută
PUBLICITATE
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută