Fritz, care era președinte interimar, a concurat alături de alți 8 candidați. Pe locul doi s-a clasat senatoarea Violeta Alexandru, cu 22% dintre voturi. Au votat aproape 11.000 de membri USR, adică puțin peste 57% din efectivul complet al partidului.

Video: Cristian Otopeanu / Libertatea

În conferința de presă după ce a fost ales, Dominic Fritz a spus că va rămâne primar al Timişoarei şi a adăugat că USR este pregătit să-şi asume responsabilitatea guvernării alături de celelalte partide proeuropene, PSD, PNL și UDMR.

„Suntem un partid care este pregătit să-şi asume responsabilitatea guvernării, să lucreze alături de preşedintele Nicuşor Dan, iar în acelaşi timp, după congresul nostru de sâmbăta viitoare, în 21 iunie, vom începe şi o perioadă de reconstrucţie şi de energie nouă, în partid”, a afirmat el.

Întrebat de ce nu are cetățenia română și dacă este legal ca o persoană care nu are cetățenia română să fie președinte de partid, Fritz a răspuns că în Legea partidelor scrie că cetăţenii Uniunii Europene pot fi membri de partid, dacă au domiciliul în România cu drepturi depline.

Numai că există și o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție, care echivalează funcția de președinte de partid cu cea de funcționar public, iar condiția pentru ca o persoană să fie funcționar public este să aibă cetățenie română, adică fix ce nu are Fritz.

Urmările vijeliei care a făcut prăpăd în București și pe autostrada A1: o femeie a murit în Otopeni, mașini zdrobite de copaci, trafic aerian afectat
Recomandări
Urmările vijeliei care a făcut prăpăd în București și pe autostrada A1: o femeie a murit în Otopeni, mașini zdrobite de copaci, trafic aerian afectat

„Vreau doar să mai clarific că mi-am depus de un an dosarul pentru cetăţenia României, îndeplinesc toate condiţiile, trebuie să locuiesc cel puţin patru ani în România ca cetăţean UE pentru a obţine cetăţenia. Evident că eu, ca primar al Timişoarei, de cinci ani locuiesc în România, deci îndeplinesc toate condiţiile şi singurul motiv pentru care încă nu am primit-o este că dosarul meu, din cele 50.000 de dosare care au fost depuse anul trecut, încă nu a ajuns la rând. Aştept la coadă ca toată lumea”, a punctat el.

Fost prim-vicepreşedinte USR, Dominic Fritz a preluat conducerea interimară a partidului pe 5 mai, după demisia Elenei Lasconi. Decizia ei a venit după ce, la alegerile prezidenţiale din 4 mai (primul tur), a obținut doar 2,7% din voturi, clasându-se pe locul 5, după George Simion, Nicușor Dan, Crin Antonescu și Victor Ponta.

Lasconi a fost însă trădată de Dominic Fritz și Ionuț Moșteanu, care au întors armele contra propriei șefe și au preluat partidul cu aproape o lună înaintea primului tur al alegerilor ca să îl susțină pe Nicușor Dan. Ulterior, fostul primar al Capitalei a devenit președintele României, după turul al doilea, care a avut loc pe 18 mai și în care l-a învins pe George Simion.

Elena Udrea, primele declarații la ieșirea din închisoare: „Văzând cine face politică azi mai că m-ar bate gândul să revin. Glumesc. Am făcut Gala Bute cu mândrie”
Recomandări
Elena Udrea, primele declarații la ieșirea din închisoare: „Văzând cine face politică azi mai că m-ar bate gândul să revin. Glumesc. Am făcut Gala Bute cu mândrie”

Practic Elena Lasconi a rezistat în funcție exact un an, pentru că a devenit președinta USR în iunie 2024.

2 comentarii
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

Mihai111 15.06.2025, 16:20

Eu am alta intrebare: poate fi un cetatean strain seful unui partid parlamentar? Care negociaza guvernul? Care poate intra chiar la guvernare?

    Avatar comentarii

    AndrewMason 18.06.2025, 00:34

    Mihai111   •  15.06.2025, 16:20

    Eu am alta intrebare: poate fi un cetatean strain seful unui partid parlamentar? Care negociaza guvernul? Care poate intra chiar la guvernare?

    Dacă faci o terapie de europenism d-ăsta nou o să înțelegi.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.