„Tocmai l-am semnat”, a declarat Donald Trump presei, la ieșirea din palat. Momentul semnării, în aplauzele celor prezenți, a fost ulterior distribuit de Casa Albă pe platforma X, fostul Twitter.

 

În imaginile publicate, Trump stă la masă alături de Emmanuel Macron și soția acestuia, în timp ce semnează documentul. „Bravo!”, a exclamat președintele Franței, aplaudându-și omologul american.

După ce a semnat, liderul de la Casa Albă i-a înmânat documentul și cele două stilouri secretarului de stat american, Marco Rubio, însoțind gestul cu un semn cu degetul în jos şi apoi în sus.

Emmanuel Macron a completat momentul cu un entuziast „Good job… Great job”.

„Acest acord deschide calea către o pace durabilă și permite redeschiderea Strâmtorii Ormuz”, a scris ulterior Macron pe X, subliniind importanța înțelegerii pentru stabilitatea regională.

De asemenea, liderul francez a adăugat că înțelegerea va duce la o scădere viitoare a prețurilor la energie.

Textul unui protocol de acord între Statele Unite ale Americii și Republica Islamică Iran, în 14 puncte, a fost făcut public miercuri.

Întrebat despre rolul Franței în continuarea negocierilor dintre SUA și Iran, Macron a subliniat: „Franța va continua să joace acest rol de putere mediatoare, care urmărește să ajute și să construiască compromisuri”.

El a amintit și expertiza franceză în domeniul nuclear, precizând că aceasta va fi esențială pentru ridicarea sancțiunilor sau menținerea presiunii. „Vom continua să lucrăm. Dar, în fond, este un moment de pace”, a concluzionat el.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.