În cele trei zile, aproximativ 95.000 de oameni au trecut pragul mănăstirii din Ţara Haţegului, potrivit unei estimări a Jandarmeriei Hunedoara.
„Prin contribuţia adusă de forţele de ordine participante, jandarmi, poliţie rutieră şi echipaje SMURD, situaţia a fost gestionată corespunzător. (…) Măsurile adoptate de jandarmi au asigurat un climat de ordine şi siguranţă pentru toţi credincioşii prezenţi”, a declarat Lucian Stoichiţoiu, de la Inspectoratul Judeţean de Jandarmi (IJJ) Hunedoara.
Acesta a mai spus că zece persoane dintre cele prezente la Prislop în acest week-end au avut nevoie de îngrijiri medicale, alte trei fiind amendate pentru cerşetorie. Mănăstirea Prislop a atins, astfel, un record de vizitatori.
În niciun sfârşit de săptămână până acum nu s-a mai înregistrat un număr atât de mare de credincioşi. Jandarmii hunedoreni pun afluxul mare de pelerini pe seama minivacanţei de 1 mai.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.