Familia lui Faith Hall făcuse apel la guvernatorul din Alabama, Kay Ivey, să-l cruțe pe James. Fiicele și fratele femeii l-au iertat și au solicitat ca el să-și petreacă restul zilelor în închisoare în loc să fie executat.

„Nu cred că ar trebui să ne jucăm de-a Dumnezeu”, a spus fiica Toni Hall. „Nu putem lua o viață. Și asta nu o va aduce pe mama înapoi. Principiul ochi pentru ochi nu este standardul nostru de viață”, a completat tânăra.

Condamnatul a făcut recurs și la Curtea Supremă, fără rezultat. James este musulman și o execuție fără acordul familiei victimei i-ar fi încălcat drepturile religioase. Coranul prevede că statul se va abține de la pedeapsa cu moartea dacă familia victimei o cere.

Cu toate acestea, guvernatorul Ivy a declarat că nu vede niciun motiv pentru a amâna execuția, „trebuie să ne îndeplinim întotdeauna responsabilitățile față de lege, siguranță publică și justiție”.

Condamnarea la moarte a lui James a fost executată prin injecție letală, la închisoarea de maximă securitate din Atmore, Alabama, potrivit autorităților judiciare.

Procurorul general al statului Alabama, Steve Marshall, a declarat, după execuție: „S-a făcut dreptate. James a fost condamnat pentru o crimă odioasă, comisă cu sânge rece, asupra unei tinere mame nevinovate”.

James este a opta persoană executată în Statele Unite în acest an. În prezent, Alabama are o listă cu 166 de persoane condamnate la moarte. Următoarea execuție planificată este cea a lui Alan Eugene Miller, pe 22 septembrie.

Foto: Profimedia

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.