Ludovic Orban a declarat azi, într-o conferinţă de presă, că „atunci când dai declaraţii împotriva premierului trebuie să ai bagajele făcute”.

Orice ministru să ştie că înainte de a-şi ataca premierul trebuie să-şi scrie demisia. Premierul e cel care conduce guvernul, iar un ministru care critică premierul nu mai are ce să caute în guvernul respectiv. Nu e o chestiune de moft.

Ludovic Orban:

Liderul liberalilor le-a transmis partenerilor din USR-PLUS „să termine acest exerciţiu de orgoliu” şi să pună în practică obiectivele asumate în programul de guvernare la Ministerul Sănătăţii.

Miercuri, 14 aprilie, premierul Cîţu l-a demis pe Vlad Voiculescu din fruntea Ministerului Sănătăţii, iar Dan Barna a anunţat că premierul nu mai are sprijinul USR-PLUS.

„Premierul mi-a comunicat în această dimineață o decizie deja luată și transmisă președintelui României. Nu a fost nicio consultare. Este o decizie care aruncă coaliția de guvernare într-o criză majoră. Este o decizie prin care, din acest moment, premierul Florin Cîțu nu mai are susținerea alianței USR-PLUS”, a anunțat Dan Barna într-o conferință de presă.

De asemenea, Cătălin Drulă, ministrul Transporturilor, a criticat decizia premierului și a precizat că a dat dovadă de „imaturitate politică”.

„Sunt oameni politici maturi, cu capul pe umeri și în PNL, care își dau seama că guvernarea nu stă într-un singur om și că atunci când arunci în aer totul cu un gest de imaturitate, eu am cinci ani de experiență politică, nu am 20 sau 30, suficient să-mi dau seama că ești un zombie politic în acel moment”, a declarat Cătălin Drulă pentru G4Media.

De asemenea, Vlad Voiculescu, fostul ministru al Sănătății, a transmis, vineri seara, într-o emisiune la Digi24 că se declară dezmăgit la nivel personal, iar decizia de a fi demis nu o consideră nici dreaptă, nici corectă.

„Haideți să spunem așa: nu e ‘pe nedrept, spun dânșii’, ci nimeni n-a argumentat care sunt motivele pentru care eu a trebuit să plec de la Ministerul Sănătății. Dacă mă întrebați dacă mi s-a părut drept, corect, ceea ce s-a întâmplat, vă spun cinstit că nu, nu mi s-a părut nici drept, nici corect”, a transmis Vlad Voiculescu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.