Cuprins:
Miluska ceruse să lucreze de acasă din cauza grețurilor matinale
Paula Miluska a fost concediată de Ammar Kabir, care i-a trimis un mesaj vag, în timp ce aceasta era însărcinată.
Potrivit tribunalului, Miluska a început să lucreze la Roman Property Group Limited, o companie din Birmingham, în martie 2022.
După ce a aflat că este însărcinată în octombrie 2022, a început să resimtă grețuri matinale severe luna următoare. Când a trebuit să plece mai devreme de la muncă din cauza stării de greață tot mai intense, i-a scris un mesaj lui Ammar Kabir.
A doua zi i-a trimis un nou mesaj
„Moașa mi-a spus că, în acest moment, dacă pot lucra de acasă, ar fi cel mai bine, deoarece următoarele două săptămâni sunt, de obicei, perioada de vârf a grețurilor matinale din cauza hormonilor. De asemenea, a menționat că atunci când mă întorc la muncă trebuie să faceți o evaluare a sănătății și securității? Nu sunt sigură ce presupune asta.”
Judecătorul a precizat că nu au existat alte mesaje până pe 26 noiembrie, când Kabir a întrebat-o cum se simte. Miluska i-a răspuns că se simte „îngrozitor” și a adăugat: „Nu înțeleg de ce se numește greață matinală când mă lovește toată ziua, în fiecare zi.”
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_5fdf7c52d37f735faae9195915ec1a11.jpg)
În seara următoare, Kabir i-a răspuns și a întrebat-o dacă ar putea lucra câteva zile săptămâna următoare „și să termine la ora 16:00 ca să nu fie prea mult”. Tribunalul a considerat că această solicitare era „inofensivă”, deoarece Kabir urma să plece în concediu.
„Oh, Doamne, eram pe punctul de a-ți scrie că vreau să îmi iau săptămâna liberă. M-am simțit rău de șase ori astăzi și, dacă nu se ameliorează în câteva zile, va trebui să fiu internată în spital… Nu cred că voi putea nici măcar să lucrez de acasă, darămite de la birou”, a spus Miluska.
„Îmi pare atât de rău că nu te pot ajuta acum, mă simt vinovată…”, a adăugat femeia.
Kabir nu i-a mai răspuns până pe 1 decembrie
„Hei, sper că ești ok. Probabil ai ghicit deja, dar va trebui să încercăm să găsim pe cineva care să fie la birou, pentru că suntem în urmă cu munca. Vreau doar să spun că sper să nu o iei personal și să nu ne vezi ca fiind răi, dar chiar ne este greu.
În afară de asta, eu, personal, o să încerc să văd ce alte oportunități aș putea găsi pentru tine… doar scrie-mi când te simți mai bine. Romaan a spus că zilele pe care le-ai lucrat vor fi plătite până pe 21, vei primi banii astăzi. Sper să ne vedem curând. Avem multe de recuperat în afara muncii🤗.”
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_d71c3eefebd7f884cc320804b6b11784.jpg)
Răspunsul dat de Miluska
„Sunt confuză de ceea ce se întâmplă. Am lucrat de la distanță, așa cum am convenit de când ți-am spus că sunt însărcinată, făcând tot posibilul în timp ce sufăr de grețuri severe.
Am reușit să închei un nou contract în ciuda faptului că mă simt mai rău ca niciodată în perioada de vârf a grețurilor matinale, iar acum mă concediezi?”
Miluska a fost despăgubită
Judecătorul Garry Smart a declarat că este „obiectiv clar” că acest mesaj „pune capăt relației de muncă”. Miluska nu a mai primit salariu începând cu 1 decembrie, dar Kabir a încercat să argumenteze că nu a fost concediată.
Tribunalul i-a respins argumentul și a decis că Miluska a fost victima discriminării pe motiv de sarcină și a concedierii abuzive, acordându-i despăgubiri de 93.616,74 lire sterline.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_12be16174928c1de7d1582f9b566c51e.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_7bc0d47865e02ed03e31714f889ef01a.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_7573436b80149e0206887facca9732f6.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/plugins/rro-feed/no-picture.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/43_b97905c0079984d5ca989d258bf6a06b.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_abb79e55a53807b7234568fd0c991b14.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_de88a5cfbe98bb52a9fabbbfe3533f23.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_70494323ae60372a9da79d0f1a4c7720.jpg)