În 2007, când avea doar 18 ani, ea i-a aplicat lovitura decisivă unui tânăr, în vârstă tot de 18 ani. Ea l-a călcat pe cap pe respectivul până când tocul i-a pătruns în creier victimei, a notat Gazeta Romaneasca!

Incidentul a avut loc în dreptul unei discoteci din satul Tâmpa, comuna Băcia, din județul Hunedoara. Atunci, în noaptea dintre 15 spre 16 septembrie 2007, două găști de tineri s-au luat la bătaie.

Anca-Maria Murg, Silviu Bogdan Bruzlea și Sorin Vasile Benegui l-au lovit cu ce au putut pe tânărul care a murit peste câteva zile.

O româncă aflată pe listele Interpolului a fost arestată în Italia. În urmă cu 12 ani a comis o crimă oribilă
Cei trei urmăriți pentru crimă, de la stânga: Sorin Benegui, Maria Murg și Silviu Bruzlea

În 2013, o instanță din Hunedoara a decis condamnarea definitivă a celor trei criminali la câte 20 de ani de închisoare.

Din 2013, cei trei sunt căutați de autorități. După șase ani, Anca Maria Murg a fost prinsă. Despre ceilalți doi, nu se știe dacă au fost prinși.

L-au bătut cu o bâtă, cu un bolovan, cu pumnii și picioarele!

Datele din rechizitoriu despre acel incident sunt halucinante:

„În jurul orelor 2.00, la ieșirea din discotecă, victima, fiind sub influența băuturilor alcoolice, a avut o altercație verbală cu martora H.G., prietena inculpatului Bruzlea Silviu Bogdan, ocazie cu care a înjurat-o și a jignit-o pe aceasta.

Inculpatul a aflat despre incident, de la alți tineri prezenți în zonă, după care a intrat la el în curte, a luat o bâtă de baseball, s-a întors la discoteca Tiger, unde a luat legătura cu mai mulți prieteni din Tâmpa și Simeria, printre care și ceilalți inculpați, și au plănuit să-i aplice victimei o corecție la plecarea de la discotecă.

Știind traseul pe care se va deplasa victima și prietenii săi, grupul de tineri între care se găseau inculpații, i-au așteptat pe aceștia, la cca. 300 de metri de discotecă.

Când a apărut victima și prietenii săi, care se deplasau în grupuri mai mici, de două – trei persoane, inculpații s-au năpustit asupra victimei și l-au lovit cu pumnii și picioarele, cu bâta de baseball și chiar cu un bolovan.

Din probele administrate în cauză, s-a reținut că inculpatul Bruzlea Silviu Bogdan a lovit victima cu bâta de baseball, peste picioare și cap, doborând-o la pământ, unde au continuat să o lovească și ceilalți inculpați cu pumnii și picioarele.

La un moment dat, victima a reușit să se ridice dar inculpatul Benegui Sorin Vasile a lovit-o cu cotul în bărbie, aceasta a căzut din nou, fiind lovită în continuare de către inculpați.

S-a reținut că inculpata Murg Anca Maria a dat dovadă de o violență extremă, lovind victima cu picioarele peste cap și corp și chiar cu un bolovan în cap.

Incidentul a durat aproximativ 10 minute, grupurile împrăștiindu-se la apariția organelor de poliție, victima, ajutată de prieteni, a ajuns acasă, iar în cursul dimineții de 16.09.2007, starea sănătății sale s-a agravat, fiind transportată cu salvarea la Spitalul din Deva iar ulterior la Timișoara unde a decedat în data de 19.09.2007”, se arată în decizia instanței, conform sursei zhd.ro.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații