Potrivit reprezentanţilor Gărzii de Mediu Covasna, în urma impactului, ursoaica şi doi dintre cei trei pui ai ei au murit, în timp ce al treilea ursuleţ a fost capturat şi transportat în judeţul Harghita, la un centru de reabilitare a puilor orfani.

„Reprezentanţii Gărzii de Mediu Covasna, APM Covasna, primăriei comunei Ozun, medicul veterinar şi reprezentantul fondului cinegetic s-au deplasat la faţa locului unde au constatat faptul că o ursoaică şi doi pui de urşi au fost accidentaţi mortal. Cel de al treilea pui de urs a fost capturat şi transportat de către APM Covasna la Centrul de reabilitare a puilor orfani din localitatea Bălan, judeţul Harghita”, au precizat reprezentanţii Gărzii de Mediu Covasna, pe pagina de Facebook a instituţiei.

Cadavrele urşilor ucişi de tren au fost transportate pentru incinerare la o unitate autorizată, mai precizează sursa citată.

FOTO: Hepta


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.