Pedofilii care violează copii, se vor confrunta cu pedeapsa capitală după ce un nou proiect de lege a fost adoptat în statul indian Madhya Pradesh.

Proiectul de lege intitulat „metoda pedepselor” a fost votat în unanimitate de Adunarea Madhya Pradesh și urmează să intre în vigoare după ce va fi aprobat de președinte. Potrivit acestuia, persoanele care violează copii mai mici de 12 ani ar putea fi „spânzurați până la moarte”.

Șeful guvernului regional, Shivraj Singh Chouhan a spus: „Oamenii care violează fetele sub 12 ani nu sunt oameni, sunt demoni. Ei nu au dreptul să trăiască”. El a adăugat: „Există oameni în societate care pot fi corectați doar prin pedepse severe. (Proiectul de lege) se va ocupa de aceștia. De asemenea, vom spori gradul de conștientizare în societate împotriva acestor crime”.

Proiectul de lege ridică, de asemenea, pedeapsa minimă pentru violatorii pedofili până la 14 ani și pentru violatorii în grup la 20 de ani. Acesta urmează să fie aprobat de președinte și de guvernul federal înainte de a putea fi semnat în lege.

Există și voci care se opun acestei legi spunând că pedeapsa cu moartea ar putea să-i determine pe violatori să-și ucidpă victimele pentru a ascunde probele deoarece acum pot fi găsiți vinovați în urma mărturiei copilului.

Maydha Pradesh, este un stat situat în centrul Indiei, dar care, în ciuda faptului că este al cincilea stat ca număr al populației, este primiul când vine vorba de violuri.

Alte infracțiuni care pot fi pedepsite cu moartea în India includ uciderea, complicitatea la sinuciderea unui minor, traficul de droguri și, în statul Gujarat, fabricarea și vânzarea de alcool otrăvit, în urma căruia survine un deces.

India a fost recent zguduită de cazul unei fetițe de 10 ani care a fost violată de doi unchi și care a născut vara aceasta o fetiță.


Citește și: Vremea în weekendul 9-10 decembrie: ninsori şi viscol la munte, precipitaţii mixte şi vânt puternic în restul țării


Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.