„SUA trebuie să înceteze să încurajeze războiul şi să înceapă să vorbească despre pace. Uniunea Europeană trebuie să înceapă să vorbească despre pace”, a declarat Lula la Beijing, la finalul unei vizite în China.

Comunitatea internaţională ar putea astfel să îi convingă pe președinții Vladimir Putin şi pe Volodimir Zelenski că „pacea este în interesul lumii întregi”, a adăugat liderul brazilian.

Înainte de revenirea în Brazilia, Lula va face o vizită de o zi în Emiratele Arabe Unite.

Foto: Profimedia Images

Urmărește pe Libertatea LIVETEXT cu cele mai noi informații despre războiul din Ucraina

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

pikpik 16.04.2023, 13:55

Asa da! Ne-am såturat de atata circ mediatic. Adevårat råzboi a fost cel tråit de bunicii, stråbunicii nostrii, ce-au luptat pe front din greu, nu ståteau pe social-media pe live ca så le doneze fraierii bani.

Avatar comentarii

seaman651 17.04.2023, 00:27

Hotdobitok   •  01.04.2023, 00:42

Numai la Romanica mai exista in UE treceri de cale ferata fara bariere , parca am fi in Siberia !!

Expica asta celor care au murit in Ucraina in urma invaziei de catre un stat terorist si cu ajutorul tacit al multor alte state.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.