„Pentru cei care sunt blocaţi în Gaza, împreună cu toată comunitatea internaţională facem eforturi să deblocăm situaţia. Din nefericire, până acum nimeni nu a reuşit să facă acest lucru şi nu suntem singurii care avem cetăţeni blocaţi acolo. Noi suntem foarte implicaţi în aceste discuţii şi vom continua. Sperăm ca, la un moment dat, să apară un progres”, a declarat Klaus Ioahnnis, înaintea participării la Consiliul European de la Bruxelles.

„Ce poate să facă România? Să continue să se implice în negociere, ceea ce facem foarte bine. Doamna ministrul Odobescu şi întreaga echipă sunt foarte bine implicaţi”, a mai spus președintele.

Şeful statului a reiterat că România pledează pentru dreptul la apărare al Israelului şi a adăugat că, pentru partea palestiniană, trebuie găsite soluţii astfel încât să nu existe civili care să plătească preţul războiului. „Hamas trebuie targetat”, a mai spus preşedintele.

„Nu pot să negociezi cu Hamas cât timp ai ostatici”

De asemenea, premierul Marcel Ciolacu, care se află tot la Bruxelles, a declarat că „există un contact permanent în celula de criză de la Ministerul de externe. Sunt peste 3.000 de cetăţeni străini cu dublă cetăţenie în Fâşia Gaza, aţi văzut că se încearcă crearea unui coridor umanitar, astfel încât populaţia să fie direcţionată către sudul Fâşiei, să fie ferită cât mai mult”.

Ciolacu a mai spus că „teroriştii din organizaţia Hamas folosesc aceşti oameni ca şi scut uman, ca şi monedă de schimb. Nu poţi să negociezi cu Hamas cât timp ai ostatici, de aceea considerăm că negocierile trebuie duse cu adevăraţii reprezentanţi ai palestinienilor, nu cu organizaţie teroristă”, scrie agenția News.ro.

Săptămâna trecută, aproximativ 240 de cetățeni români, dintre cei 350 aflați în Fâșia Gaza, au cerut sprijinul autorităților de la București pentru a fi evacuați din teritoriul controlat de gruparea palestiniană Hamas.

Cinci persoane cu cetăţenie israeliano-română au fost confirmate decedate în urma conflictului și o alta este ostatică în Fâșia Gaza, a anunțat, luni, 23 octombrie, Ministerul de Externe

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (11)
Avatar comentarii

Frumosul1 26.10.2023, 22:15

Ar trebui sa deschidă granița cu Egiptul pentru cei cu altă cetățenie care vor sa plece de acolo

Avatar comentarii

Paulica1968 26.10.2023, 23:12

Trebuie făcut un efort în acest sens

Avatar comentarii

K476 27.10.2023, 03:13

350 blocati? Sechestrati? Prizonieri? De ce pot pleca,ca cetateni romani prin Israel, sau pe mare? Cine i-a sechestrat? Cum este tras la raspundere? De ce nu le dam bombe si rachete sechestratorilor? Ce valoare are cetatenia romana? E buna doar de taxe si smecherii?

Vezi toate comentariile (11)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.