UPDATE ora 20.15: Cristian Anton a fost reținut 24 de ore. Mai mult, deși inițial s-a vorbit despre 350.000 de euro, procurorii au mai găsit și alți bani în casa șefului ARR, iar suma totală a depășit 500.000 de euro.


Știrea inițială: La percheziții, procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro în locuințele lui Cristian Anton din București și din Timișoara, au declarat surse judiciare pentru Agerpres. Libertatea a confirmat informația.

Mai exact, anchetatorii au ridicat 77.000 de lei, restul fiind în euro până la suma totală de 350.000 de euro. O parte din bani erau ascunși în cutii de carton.

Șeful ARR avea acasă două cutii de pantofi pline cu teancuri de bani. Procurorii DNA au numărat 350.000 de euro în vila lui Cristian Anton (1)Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 3

Foto: Observator News

Amintim că procurorii DNA Cluj au făcut peste 20 de percheziții într-un dosar în care investighează posibile infracțiuni de corupție și grup infracțional organizat. Mai exact, au avut loc descinderi în 23 de locații din București și județele Bacău, Dolj, Timiș și Vâlcea, una fiind sediul Autorității Rutiere Române.

Ancheta vizează 12 persoane, printre care și directorul ARR, Cristian Anton, fost șef de cabinet al lui Sorin Grindeanu din vremea când președintele PSD era ministru al Transporturilor.

Cristian Anton, șeful ARR, având multe flori în spatele său
Cristian Anton, șeful ARR. Foto: Ziua de Vest

DNA are indicii că suspecții au primit șpagă între 600 și 1.500 de euro pentru a oferi subiectele la examenul pentru atestatele necesare șoferilor profesioniști care se ocupă cu transportul de marfă.

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că nu are amănunte dar că cine nu respectă legea trebuie să plătească.

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, martie 2026
Sorin Grindeanu a fost ales pe 7 noiembrie 2025 președinte „plin” al PSD, după 6 luni în care a fost interimar în urma demisiei lui Marcel Ciolacu. Foto: Dumitru Angelescu / Libertatea

„Am văzut în această dimineaţă. Cine nu respectă legea trebuie să plătească. Nu ştiu amănunte. Îmi doresc pentru el să fie nevinovat. Dar, vă repet, dacă cineva greşeşte, nu contează că a fost şef de cabinet sau ministru şi aşa mai departe. Cine nu respectă legea plăteşte”, a afirmat Grindeanu. 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (3)
Avatar comentarii

nasty1 31.03.2026, 18:21

Sefii ARR, RAR, DSVSA, ANPC etc sunt pusi politic de PSD (dar si PNL), pentru a produce (prin spagile colectate) bani pentru partidele lor. O parte din bani raman la cei de acolo, dar cei mai multi ajung la \"centru\", la sefii politici care i-au numit, in cazul de fata - Grindeanu.

Avatar comentarii

teufelmann 31.03.2026, 19:23

Vai, PSD! După 35 de ani, tot cu șpaga? E cineva cinstit prin partid, măcar din greșeală?

Avatar comentarii

manea101954 01.04.2026, 12:20

Pesedeeeee, sa ne trăiești…

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.