Cei trei s-au prezentat la punctul de trecere Negru Vodă într-o mașină înmatriculată în Bulgaria, care a fost supusă controlului vamal.

„Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit la controlul amănunţit efectuat asupra mijlocului de transport, într-o sticlă din plastic, nu mai puţin de 62 de monede cu inscripţii în limba latină, precum şi patru obiecte. De asemenea, au fost găsite trei detectoare de metal folosite, cel mai probabil, de ocupanţii autovehiculului pentru a descoperi comori arheologice”, a transmis Poliția de Frontieră.

În cauză a fost deschis dosar penal pentru export ilegal al bunurilor de patrimoniu şi pentru accesul cu detectoare de metale sau utilizarea lor în zonele cu patrimoniu arheologic.

De asemenea, anchetatorii fac cercetări pentru a verifica dacă cetăţenii bulgari utilizau legal detectoare de metale pentru descoperiri arheologice pe teritoriul României, iar zona unde a fost făcută descoperirea este înregistrată ca fiind sit arheologic în Lista Monumentelor Istorice.

Un expert în numismatică din cadrul Muzeului de Istorie Naţională şi Arheologie Constanţa a precizat, după o examinare preliminară, că cele patru obiectele (un vârf de săgeată, trei elemente atipice care pot reprezenta părţi dintr-un ansamblu) şi 62 monede din bronz şi argint sunt de provenienţă romană (secolul al IV-lea d.Hr.), având inscripţii în latină, respectiv de provenienţă medievală (probabil otomane).

Obiectele şi monedele, care pot să provină din mai multe situri arhiologice, au fost lăsate în custodia arheologilor de la Muzeului de Istorie Naţională şi Arheologie Constanţa.

Arheologii vor desfăşura măsuri de conservare preventivă, vor efectua o expertiză detaliată a obiectelor găsite, ulterior vor stabili valoarea acestora, precum şi importanţa pentru patrimoniul dobrogean.

FOTO: Poliția de Frontieră

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (12)
Avatar comentarii

Frumosul1 24.10.2023, 14:01

Au găsit monede antice și nu le au declarat probabil o sa răspundă în fața legii bine că le am recuperat

Avatar comentarii

mica 24.10.2023, 14:13

Au crezut că au dat lovitura.

Avatar comentarii

N3gry90 24.10.2023, 14:18

Nu le-a iesit pasenta ! ??

Vezi toate comentariile (12)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.