Ucraina a oprit recent tranzitul de gaz rusesc către clienții europeni, după expirarea unui acord semnat înainte de război. Ministrul Energiei ucrainean, Herman Halușcenko, a confirmat decizia, invocând motive de securitate națională.

„Acesta este un eveniment istoric. Rusia își pierde piețele și va înregistra pierderi financiare,” a declarat Halușcenko.

Avantajele Turciei ca hub energetic

Turcia primește gaz din Rusia prin conductele Blue Stream și TurkStream, precum și gaz azer și iranian prin conducta TANAP. La rândul său, furnizează gaz către Bulgaria, Ungaria, Moldova, România și Macedonia de Nord.

Experții consideră că Turcia ar putea exporta mai mult gaz către Europa dacă își va mări capacitățile de interconectare cu Grecia și Bulgaria. De asemenea, producția proprie de gaz din Marea Neagră reprezintă un atu suplimentar.

„Sunt în desfășurare multe discuții. Dar, fără îndoială, poziția Turciei ca furnizor va fi întărită,” a declarat Emin Emrah Danıș, expert în energie la compania de consultanță MOBEN.

Europa caută alternative la gazul rusesc

Începând din era sovietică, Europa a fost principala piață pentru gazul rusesc. Întreruperea furnizării va determina țările din regiune să caute surse alternative.

Danıș subliniază că această situație va impulsiona căutarea de noi furnizori de gaz natural. Turcia ar putea beneficia de această oportunitate, consolidându-și poziția strategică în piața energetică europeană.

Recenta criză energetică ar putea reconfigura fluxurile de gaz natural către Europa, cu Turcia având potențialul de a deveni un jucător cheie în acest nou context. Poziția sa geografică, infrastructura existentă și resursele proprii o recomandă ca o alternativă viabilă la gazul rusesc pentru piețele europene.

„Turcia are o infrastructură bine dezvoltată pentru gazul natural. Putem aduce gazul și să-l furnizăm altor țări,” a spus el, evidențiind că este una dintre cele mai importante rute, în special pentru țările din sud-estul Europei. Turcia este acum cea mai sigură rută alternativă de aprovizionare cu gaz pentru Europa, având capacitatea de a livra atât gazul primit din alte țări, cât și cel produs local pe piețele europene,” a explicat Danıș.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.