Se numește Constantin Troncotă și vine în ajutorul șoferilor români de TIR din Germania care vor să voteze.

Acesta merge prin parcări și îi ia pe șoferii de TIR să îi ducă la vot, în condițiile în care aceștia nu au voie să intre în orașe cu TIR-urile, potrivit Hotnews.

Inițiativa lui Constantin a fost făcută publică, în mediul online, de Ionuț Florinel Moldoveanu, un alt român stabilit în străinătate.

„El este Troncotă Constantin! …Un „Super Român” care merge din parcare în parcare și bate în ușile tuturor tirurilor cu numere de România, pentru a-i duce pe români să voteze, cu mașina personală. Gestul lui m-a emoționat maxim și mi-a dat speranța că România este pe cale de vindecare”, a notat Ionuț Florinel Moldoveanu pe Facebook.

„Astăzi în planul meu nu este altceva decât să ajut șoferii de tir să ajungă #șiei la vot. Du-te la vot, nu lăsa pe alții să aleagă pentru tine!”, a scris Constantin Troncotă în mediul online.

„Este timpul dumneavoastră. Dacă eu am făcut sute de kilometri, dacă eu am pierdut 4 zile din viața mea să ajut compatrioții să ajute la vot, voi cei din România de ce nu v-ați duce 10 minute să puneți ștampila?”, a adăugat el.

romani tirIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Românii din diaspora au început să voteze de vineri, 22 noiembrie, și până duminică, 24 noiembrie, pentru a alege viitorul președinte al României.

Peste 18,2 milioane de români sunt așteptați să voteze în turul 2 al alegerilor prezidențiale 2019 care are loc duminică, 24 noiembrie 2019. Secțiile de vot din țară se deschid la ora 7.00 și se vor închide la ora 21.00, interval în care românii vor avea de ales între președintele în exercițiu Klaus Iohannis, susținut de PNL, și fostul premier Viorica Dăncilă, candidata propus de către PSD.

Urmăriți pe Libertatea:

  • primele date ale exit poll prezidențiale realizat de IRES, institutul de cercetare din Cluj. Adriana Nedelea va prezenta rezultatele sondajului la ora 21:00
  • vot diaspora – live update cu prezența la vot a românilor din diaspora
  • prezenta la vot prezidențiale, turul 2 – date actualizate cu privire la prezenta la urne în România

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații