Coreea de Nord vrea să atace SUA?

O informaţie apărută joi în presa japoneză a pus pe jar întreaga Americă. Potrivit cotidianului Yomiuri, Coreea de Nord plănuieşte să bombardeze la începutul lunii iulie insulele Hawaii (SUA), locul de baştină al preşedintelui american, Barack Obama.   Se pare că ameninţările dintre regimul comunist de la Phenian şi Washington iau astfel amploare, la scurt timp după ce nordcoreenii au efectuat un test nuclear, aspru criticat de liderul de la Casa Albă, da

O informaţie apărută joi în presa japoneză a pus pe jar întreaga Americă. Potrivit cotidianului Yomiuri, Coreea de Nord plănuieşte să bombardeze la începutul lunii iulie insulele Hawaii (SUA), locul de baştină al preşedintelui american, Barack Obama.

4040-156045-aaaaaaaa.jpg

Se pare că ameninţările dintre regimul comunist de la Phenian şi Washington iau astfel amploare, la scurt timp după ce nordcoreenii au efectuat un test nuclear, aspru criticat de liderul de la Casa Albă, dar şi de alţi şefi de stat ai lumii. Între 4 şi 8 iulie, nord-coreenii vor lansa, cel mai probabil, o rachetă Taepodong-2 ce poate parcurge o distanţă de peste 6.500 de kilometri, de la baza militară Dongchangni, din nord-vestul ţării, a scris joi ziarul japonez.

4040-156046-32obama.jpg

Au de gând să trimită o rachetă spre Hawaii

Publicaţia îşi bazează articolul pe o analiză a Ministerului Apărării nipon, precum şi pe o serie de informaţii obţinute de sateliţii de spionaj americani. Racheta astfel lansată va survola teritoriul Japoniei, îndreptându-se spre insulele Hawaii, SUA, aflate la 7.200 de kilometri distanţă, nord-coreenii fiind convinşi că proiectilul lor performant îşi poate atinge ţinta, 

Votează articolul!

micapublicitate.ro
 
ziare powered by Distinct New Media