

Să vedem cum o să vă descurcaţi!
Veniturile bătrânilor cu pensii speciale ar putea să scadă, de anul viitor, cu 80%, potrivit proiectului legii unitare a pensiilor. Oficiali din Ministerul Muncii au declarat că doar 20% din valoarea acestor pensii înseamnă contribuţia efectivă a lor la bugetul de stat, de-a lungul întregii lor cariere, restul fiind bani “câştigaţi” prin legi create special pentru ei.
Reducerea acestor venituri de lux face parte dintr- o serie de măsuri populiste, propuse de Guvern pentru a pregăti terenul pentru alegerile prezidenţiale din toamnă. Pe lângă aceasta, Boc vrea să subvenţioneze 90% din valoarea facturilor la încălzire în sezonul rece.
Florea Geică
Fost director al Autorităţii Aeronautice Civile![]()
Într-o ţară în care angajaţii la stat ies în stradă şi plâng din cauza salariilor mici, există un bugetar care şi-a “croşetat” un salariu de... 22.300 de euro pe o lună. E vorba de Florea Geică, controversatul ex-şef al Autorităţii Aeronautice Civile din România (AACR). Libertatea a obţinut, în exclusivitate, “fluturaşul” de salariu, pe luna iunie 2008, al fostului director general al AACR, unde scrie negru pe alb că a încasat un salariu brut de 81.407 lei, adică 22.303 euro (la cursul de 3,65 lei/euro din acea perioadă).
“Şi-a umflat salariul, pentru a obţine o pensie uriaşă”, ne-au declarat surse din cadrul Ministerului Transporturilor, sub autoritatea căruia funcţionează AACR. Angajaţii acestei instituţii beneficiază de o lege specială care prevede că pensia se calculează în funcţie de media lunară a veniturilor totale brute realizate pe ultimele trei luni.
Această lege va dispărea odată cu aprobarea noului act normativ susţinut de Guvernul Boc. Astfel, pensia de 21.450 lei pe lună, pe care o încasează Geică din august anul trecut pe baza acestei legi speciale va ajunge la doar 4.290 de lei.
Gheorghe Bălăşoiu
Fost director al Penitenciarului Colibaşi![]()
Gheorghe Bălăşoiu îşi poate revendica fără dubiu titlul de cel mai bogat pensionar din judeţul Argeş. Bărbatul şi-a făcut rost de o pensie uriaşă, după ce a ocupat ani la rând funcţia de director al Penitenciarului Colibaşi. Argeşeanul primeşte în fiecare lună 35.332 de lei, iar dacă iniţiativa premierului Emil Boc se va aplica de anul viitor, acesta va rămâne doar cu 7.060 de lei.
Dan Drosu Şaguna
Fost preşedinte al Curţii de Conturi![]()
Un alt pensionar celebru care intră în categoria “de lux” este fostul preşedinte al Curţii de Conturi, care îşi alină bătrâneţile cu un venit substanţial de 16.700 lei. A obţinut o astfel de pensie prin Legea 303/ 2004, dar vin vremuri grele pentru el, pentru că Boc ar putea să-i taie substanţial din avuţie, măsură care l-ar lăsa cu o pensie de doar 3.340 de lei pe lună.
Alte măsuri ale Executivului
Subvenţii pentru căldură
Guvernul a alocat 173 de milioane de euro pentru subvenţionarea facturilor la încălzire din această iarnă. Prin urmare, factura va fi compensată de stat în proporţie de 90%. Singura condiţie este ca venitul net lunar pe membru de familie să nu depăşească 155 de lei. Dacă acesta se încadrează, însă, între 355 de lei şi 425 de lei, atunci subvenţia va fi de doar 40% din preţul facturii de căldură. Ajutorul va fi acordat în perioada noiembrie 2009 - martie 2010.
Ajutor pentru firmele în dificultate
Guvernul a alocat un buget de 950 de milioane de lei pentru ajutorarea firmelor aflate în dificultate în scopul prevenirii creşterii în exces a numărului de şomeri. Măsura apare la momentul potrivit, mai ales că Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă aduce veşti proaste. Până la sfârşitul anului numărul şomerilor va ajunge la 750.000 şi va continua să crească şi anul viitor. Luna trecută au fost înregistraţi peste 600.000 de şomeri.
Lefurile bugetarilor, îngheţate la anul
Guvernul s-a angajat în faţa Fondului Monetar Internaţional să reducă cheltuielile bugetare prin mai multe măsuri care-i vizează pe salariaţii din sectorul public. Printre acestea se numără îngheţarea salariilor, fapt ce va crea economii de 0,3% din PIB, şi tăierea primelor şi a orelor suplimentare, care va aduce cu 0,25% mai mulţi bani la buget. Sindicatele bugetarilor se opun aplicării acestor măsuri.


















8034

















Preşedintele UDMR, Marko Bela, consideră că în 19 - 20 martie 1990, la [...]
Un nud pictat de Sabin Bălaşa şi expus pe o înălţime de zece metri [...]
Reprezentanţii unei spălătorii auto din Satu Mare acuză Administraţia [...]
Aflaţi în vizită în Iaşi la punctul de frontieră Ungheni, care [...]
Conducerea Camerei Deputaţilor a hotărât ca adausul comercial la toate [...]










Este imperios necesar
Aducerea pensiilor la un nivel plafonat de situatia economico-financiara a tarii este imperios necesara. Este necesara revizuirea acestor pensii exorbitante fabricate pentru ca sa fie in concordanta cu situatia tarii. Chiar daca va fi dificil (pentru ca vor vedea ca se face rinduiala, totusi, in tara, si cineva i-a prins) acest lucru trebuie facut. Daca ai puterea, totusi, nu poate fi dificil. E mult de munca in birourile Ministerului de Finante, dar, domnilor, trebuie!
la ce nu o sa fac fata?
la calarit nevestele?....la calarit nevasta altuia/....?...nici voi nu va pricepeti....sa le calariti...de aia se suie altii pe ele.....
daca esti vreodata pe nevasta si suna tf sa pleci ca este nevoie de tine cred ca nu te-ai misca ceea ce un militar nu ar face aceasta ci ar lasa nevasta incalzita si ar pleca la treaba. Asta este una din micile diferente dintre tine un fraier si un militar care va avea pensia cu mult mai mare ca tine. Iar daca esti asa stresat de acasta problema intra si tu in armata, dar eu cred ca nu o sa faci fata.
pentru DRAGA
IA ZI MAI DRAGA..de cate ori erai suit pe nevasta ta si a sunat goarna...? poate cand erai calare pe nevasta altuia...ca se cam poarta pe la voi....a sunat soneria ca venea barbatul ei...si a trebuit sa descaleci urgent si sa o lasi neconsolata ,,,,,
pensia lu geica
OARE E CHIAR CONSTITUTIONAL CA GEICA SA AIBA PENSIE DE 21.450 LEI? OARE ASA PREVEDE CONSTITUTIA CA GICA BALASOIU SA AIBA PENSIE DE 35.332 LEI?..SI ALTII SA AIBA PENSIE DE 500 DE LEI//...O AUZEAM ASTAZI PE O AVOCATA INFOCATA DE LA IREALITATEA TV..CARE SPUNEA CA LEGEA PENSIILOR ..NOUA LEGE ..VA FI ATACATA SI DECLARATA NECONSTITUTIONALA....DE CE MAI AVOCATICA ..?....CE CONSTITUTIE E ASTA CARE PERMITE CA NISTE NEMERNICI SI PROFITORI SA-SI TRAGA PE CALE HOTZEASCA..PENSII URIASE?.....SA SE IA IN CALCUL CONTRIVUTIA LUI BALASOIU..SI GEICA PE TOATA PERIOOADA DE ACTIVITATE..CE E NECONSTITUTIONAL IN ASTA?....SPUNETI CA UN DREPT CASTIGAT NU SE POATE LUA INAPOI././..MAI SA FIE?...DAR CUM A FOST CASTIGAT ACEST DREPT/....NU PRIN FRAUDAREA LEGII ACTUALE PRIN CELE PESTE 80 DE AMENDAMENTE DATE DE GUVERNAREA LIBERALA MAI ALES PENTRU GRUPURILE DE INTERESE/....? E CONSTITUTIONAL SA DAI UN AMENDAMENT LA O LEGE DE CARE SA PROFITE DOAR NISTE ESCROCI?
mihai
daca esti vreodata pe nevasta si suna tf sa pleci ca este nevoie de tine cred ca nu te-ai misca ceea ce un militar nu ar face aceasta ci ar lasa nevasta incalzita si ar pleca la treaba. Asta este una din micile diferente dintre tine un fraier si un militar care va avea pensia cu mult mai mare ca tine. Iar daca esti asa stresat de acasta problema intra si tu in armata, dar eu cred ca nu o sa faci fata.
Bine ca altii care activeaza in jur de 15-20 de ani in armata sau alte institutii ale statului ies cu niste pensii fabuloase, un om care lucreaza 35-40 ani ia o pesie de 700 lei. Eu am 23 ani, lucrez cu carte de munca de la 18, ar insemna sa ies la pensie la 65ani si sa cotizez 47 de ani la fondul de pensii si somaj... actualmente cotizez cu cel putin 400-500 ron la stat x 47 ani = 253800 RON
mai draga, dar fierbeti in suc propriu
multime soioasa , plateste pensii pentru emanatii de la 89 incoa...
DOMNULE PENSOINAR ESTI TARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MONARHIA SALVEAZA ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TRAIASCA REGELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CE BINE AR FI SA GANDEASCA SI ALTII LA FEL, DA AU PITICI PE CREIER II DAU INAINTE CU COMUNISMU!!!
Se aduce un nou conducator cu vaporul la Tr. Severin si-l transporta cu caleasca pana la Bucuresti atinci vor traii mai bine cei care au acum 15-20 de ani. Cu ce avem noi in gradina nu facem nimic. Vorbesc frumos dar gandesc pe dos.
Porcinele astea ce au facut sa merite pensiile ast
Porcinele astea ce au facut sa merite pensiile astea?????
Rusine
Adica sunt foarte mici pensiile care le vor avea. Bai voi sunteti nebuni? Pai tot mari sunt bai chiorilor. Sunteti penibili.
esti praf
si u esti praf ca un comunist de la muzeul lu iliescu
Astea sunt prafuri in ochi pentru campania lui basescu dupa aceia se uita totul.
Bine ca vor sa creasca varsta de pensionare la 65
Bine ca altii care activeaza in jur de 15-20 de ani in armata sau alte institutii ale statului ies cu niste pensii fabuloase, un om care lucreaza 35-40 ani ia o pesie de 700 lei. Eu am 23 ani, lucrez cu carte de munca de la 18, ar insemna sa ies la pensie la 65ani si sa cotizez 47 de ani la fondul de pensii si somaj... actualmente cotizez cu cel putin 400-500 ron la stat x 47 ani = 253800 RON
-----
Da,asa este,aveti mare dreptate,Basescu si Boc sunt ca niste adevarati dictatori si din pacate soarta tarii sunt in mainile acestori manipulatori.........nu vom scapa usor de ei.au ajuns sa controleze aproape tot,se pricep de minune sa ademeneasca omul de rand cu promisiuni desarte....pentru mine este foarte simplu,eu stiu deja ca sunt niste prefacuti si mincinosi......deocamdata singurii care duc o viata fara griji sunt domnii guvernanti,sa nu care cumva sa credeti ca acestia se vor gandii si la noi,oamenii de rand si de ce ar face-o acum pe ultima suta de metri??!!!!
Ma intreb
Ma uit in istoria interbelica si ma intreb daca nu cumva aveti dreptate domnule. S-ar pute sa fie o solutie pentru noi romanii. Pe atunci emigrau nemtii din germania sa vina in romania. Cazuri reale. Romania era a 3-a putere in europa, fiind granarul europei. ticalosii astia, tradatori de tara, importa grau din Franta (ca sa ia darurile oferite de francezi) cind in Romania se face productie record la paioase. Asta cum se poate explica? Cum? E o tradare de tara! Asta e. Ar trebui judecati de masa taranilor acei functionari din Min. Agric. de atunci. Dar vorba alora din reclama FNI, dormi ca e cine sa vegheze la bunurile tale.
Se aduce un nou conducator cu vaporul la Tr. Severin si-l transporta cu caleasca pana la Bucuresti atinci vor traii mai bine cei care au acum 15-20 de ani. Cu ce avem noi in gradina nu facem nimic. Vorbesc frumos dar gandesc pe dos.
dar sa de-a banii castigati necinstit inapoi la stat si se poate platii la alti 20 de oameni pensiile
romania de astazi
mi se pare o nerusinare fara precedent. cum se poate sa existe atfel de pensii , cand batranii nostrii nu primesc nici macar 300 de ron? cum? ceea ce este mai trist este k aceasta brusca trezire la realitate este doar de fatada , k doar este campanie dupa alegeri ce va fi ?nimic nu se va schimba totul va fi la fel k inainte de ridzi si udrea de ce nu mai izce nimeni ninic?ce au facut ele de ce s a uitat? sau nu ii convine lui basescu sa se mai vb despre asta?
pensii speciale
cum poate fi numita o pensie MI in valoare de 1400 roni -PENSIE SPECIALA !!!!!!!!!!!!
legea nu se aplica retroactiv!!!
vor ramane cu pensiile pe care le au in prezent pana dau coltu...restul e vrajeala...
DE POLITICIENI DE CE NU VORBESC?
CAT AU PENSIE POLITICIENII SI SENATORII SI DEPUNATII CARE AU FOST? PE ACESTIA DE CE NU II IA LA PURICAT???????????
geica asta e number one
mai mare smecher nu am vazut-cum s-a strecurat el prin legislatia facuta de imbecilii nostri "care este:" de are o asa pensie.Nu e politician,nu e om de afaceri,sa mori de ris,cit de boi sunt politicienii care ne conduc.
Ai dreptate...
...asa este....mi-e o scarba totala.
Astea sunt prafuri in ochi pentru campania lui basescu dupa aceia se uita totul.
PDL-ul e la puterea executiva prin premierul ciolo-BOC,ministrii si Base care este supra-premier!
Mitocănia, prostia şi lipsa de educaţie îi caracterizează pe aceşti neneorociţi ai soartei care sunt nimeni alţii decât naziştii pesedisto-PeNaLi. Amărâţii ăştia cred că cineva îi bagă în seamă dacă debitează tot felul de inepţii într-un limbaj specific numai lor. Dar mai există o şansă pentru gunoaiele astea. Peste tot în lume există asemenea gunoaie sociale care în lumea modernă sunt băgate la reciclat. Chiar şi pentru irecuperabilii mai sus pomeniţi. Doar de aceea s-au făcut Ospicii.
Mitocanii nazişti pesedisto-PeNaLi
Mitocănia, prostia şi lipsa de educaţie îi caracterizează pe aceşti neneorociţi ai soartei care sunt nimeni alţii decât naziştii pesedisto-PeNaLi. Amărâţii ăştia cred că cineva îi bagă în seamă dacă debitează tot felul de inepţii într-un limbaj specific numai lor. Dar mai există o şansă pentru gunoaiele astea. Peste tot în lume există asemenea gunoaie sociale care în lumea modernă sunt băgate la reciclat. Chiar şi pentru irecuperabilii mai sus pomeniţi. Doar de aceea s-au făcut Ospicii.
Pentru a apăra privilegiile pensiilor de lux....
...Eugen Nicolaescu a spus: Am dat o superbă lovitură de stat parlamentară Violând cu neruşinare Constituţia României pe care am jurat să o respect şi cu ajutorul colegilor mei PeNaLi susţinuţi de hunii udemerişti am reuşit să dăm o lovitură de stat parlamentară. Sperăm să fie susţinută şi de imbecilul popor român.
Corect!
Astea sunt prafuri in ochi pentru campania lui basescu dupa aceia se uita totul.
pentru "un valcean"
nene, faci parte din cei care urasti armata. dar urli ca muscat de soacra, daca aceasta nu vine la inundatii, catastrofe, etc. pe scurt, esti dus rau de tot cu capu'. sau esti un pdl-ist pus sa scrie pe sticla ????
din provincie se vede clar ; PENSIILE SPECIALE = MITA,,,,mituiti cei care le primesc ( politie, armata,jiustitie) SA NU SE ALATURE LA MAREA MASA DE NEMULTUMITI din RO......li se arunca cate un Os....si tac si tac si tac, hotiiiiii mai VAND CEVA......si prostii de contribuabili PLATESC.
Dicatura clanului Basescu&Boc =demagogie
MASURILE CUPLULUI DICTATORIAL BASESCU&BOC AU INCEPUT SA FUNCTIONEZE MAI CEVA DECIT PE VREMEA LUI CEAUSESCU si anume : S-a trecut la anularea datoriei la bugetul statului a datoriilor firmelor ministrei sportului Placinta de 3,5 milioane de euro pentru inalte servicii de sonsorizare aduse PD-L, s-au alocat premii de 5000 de lei la directorii din ministerul sportului , contrar declaratiilor demagogice trimbitate de marioneta Boc. In plus demagogul Boc a modificat Codul Fiscal pentru 2010 in vederea anularii accizelor la produsele de lux de prima necesitate :iahturi,arme in afara de cele militare,bijuterii de aur si platina,imbracaminte din blana naturala ,cristaluri ceea ce nu se intimpla nicaieri in lume.
Astea sunt prafuri in ochi pentru campania lui basescu dupa aceia se uita totul.
udrea&ridzi
Asta e doar praf in ochi!! De Udrea si Ridzi nu mai zice nimeni nimic? Au dat tunuri de milioane de euro ptr campanii si au sacrificat un guvern ca sa uite romanul de ele.....Sintem vai de noi......
----------------------
Au pensii mari numai fostii sefi ai institutiilor mentionate, talpasi au pensii mici .
ma intreb de ce nu comenteaza nimeni despre pensiile miltienilor si a securistilor. si astia au pensii cere sfideaza bunul simt si realitatile din acesta tzara.
luati-le banii si retroactiv
ar trebui sa plateasca si din urma, sa dea banii inapoi, toti astia au fost securisti,militieni, care au furat toata viata lor, si au niste pensii de parca ar fi facut vreo 2-3 razboaie, nici veteranii de razboi nu au pensiile astea, sau familiile care si-au pierdut sotul prin IRAQ,AFGANISTAN,etc, acelor familii ce pensii ar trebui sa le dea statul roman,care i-a trimis sa lupte in acele tari. unde s-a pomenit ca intr-o tara unde salariul mediu este sub 200 euro sa aiba cineva pensii intre 1000 si 10.000 de euro.
luati-le banii si retroactiv
ar trebui sa plateasca si din urma, sa dea banii inapoi, toti astia au fost securisti,militieni, care au furat toata viata lor, si au niste pensii de parca ar fi facut vreo 2-3 razboaie, nici veteranii de razboi nu au pensiile astea, sau familiile care si-au pierdut sotul prin IRAQ,AFGANISTAN,etc, acelor familii ce pensii ar trebui sa le dea statul roman,care i-a trimis sa lupte in acele tari. unde s-a pomenit ca intr-o tara unde salariul mediu este sub 200 euro sa aiba cineva pensii intre 1000 si 10.000 de euro.
sam esti un bou
te-a indobitocit foamea si lenea
ma intreb de ce nu comenteaza nimeni despre pensiile miltienilor si a securistilor. si astia au pensii cere sfideaza bunul simt si realitatile din acesta tzara.
si altii
ma intreb de ce nu comenteaza nimeni despre pensiile miltienilor si a securistilor. si astia au pensii cere sfideaza bunul simt si realitatile din acesta tzara.
Era timpul
Este o initiativa buna si trebuie pusa in aplicare neaparat.Noroc ca guvernul Boc a propus aceasta lege ca Nea Nelu Iliescu a dat multe legi numai pentru ciocoii noi dupa Revolutie.
????
Mai sunteti OK???? Asta adica are un salariu mai mare ca presedintele US???? Din cate stiu eu Obama face cam $ 400000/an
Numai daca;
Se aduce un nou conducator cu vaporul la Tr. Severin si-l transporta cu caleasca pana la Bucuresti atinci vor traii mai bine cei care au acum 15-20 de ani. Cu ce avem noi in gradina nu facem nimic. Vorbesc frumos dar gandesc pe dos.
.....pensie speciala......
din provincie se vede clar ; PENSIILE SPECIALE = MITA,,,,mituiti cei care le primesc ( politie, armata,jiustitie) SA NU SE ALATURE LA MAREA MASA DE NEMULTUMITI din RO......li se arunca cate un Os....si tac si tac si tac, hotiiiiii mai VAND CEVA......si prostii de contribuabili PLATESC.
Acolo intra CONFIDEANTIALITATEA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
de pensiile obtinute de parlamentari nu spun nimic?
00
probabil ca vor micsora din aceste pensii...daca...dar tot pt. ei vor adauga,stati linistiti...sub alta forma,sa nu bata la ochi.
praful si pulberea
sa se aleaga de toti ce si-au dat banii astia de pe spinarea poporului. nesimtiti ce nu mai au margini si cred ca lor li se cuvine totul. vai de poporul asta ca sta si se uita fara sa miste un deget . sa-si ia lumanari si tamaie de toti banii . amin !!!!!!!
Fals.
Se pare ca nu mai aveti subiecte de abordat.Pana nu se vede negru pe alb intrarea in vigoare a celor PROPUSE mai sus,totul e pura campanie electorala.Parlamentarii sigur nu vor vota aceste prevederi,deci va bateti gura de pomana.
pensiile
de pensiile obtinute de parlamentari nu spun nimic?
pensii
nu mai debitati tot felul de ineptii.dobitocul boc stie bine ca nici o lege nu se poate aplica retroactiv.astia vor ramine bine mersi cu pensiile lor nesimtite.restul este fanfaronada politico-electorala de doi bani.
pensie
Cei mai multi pensionari,inclusiv eu au muncit in perioada comunista.In institutul meu lucrau citeva mii de ingineri cu salarii de 2000-4000 lei pe luna.Seful comunistilor trebuia sa fie muncitor si avea salariu de 6000 lei (muncitor cu inalta calificare,adica aduna oamenii la zapada s-au vopsit gardul).Mii de comunisti aveau salarii uriase pentru aceea vreme ,lor cum le calculam pensia pe merit?.
nostalgie
sa vada si ei cum e sa traesti dintr-o pensie de 800ron la ce pensie lua unu de asta nu avea un postas in geanta
N-o să se întâmple nimic !
Proiectul "legii unitare a pensiilor " nu o să fie votat. Prea loveşte în interesele oligarhiei (sau ciocoimii).Toţi vor bani dar străchinuţa bugetului e aproape goală!
Asa Libertatea!
Acum iti faci datoria de putere in stat. Trebuiesc demascati indivizii astia si nu numai atit. Ar fi interesant sa vedem si ceva rezultate ca altfel "batem apa in piua". Da, masura de aducere a pensiilor la nivelul real al situatiei economico-financiare a statului este o masura morala, necesara si corecta. As prefera ca guvernul sa faca corecturile acestea decit sa se ocupe de autostrazi cu termene utopice si cu costuri halucinant de mari. Daca se face dreptate, poate tara noastra are o sansa.
MOARTE TZIGANILOR
Sa va ia drakku' de tzigani boratzi si imputzitzi ! Suntetzi facutzi din fecalele satanei, balegarul boilori si viermii pamantului. Nu avetzi sange ci doar urina clocita de dihor. Suntetzi definitzia SCARBEI. Vetzi fi exterminatzi !!! Mortaciunilor.
dati ajutor social la tigani...si scadeti pensiile,alocatiile copiilor, salariile celor ce muncesc. ca doar "rrrrromii" au palate ...saracii. noi platim din salar asigurari medicale,etc si nu beneficiem de nimic pentru ca se da ajutor "nevoiasilor"
tara de rahat!
dati ajutor social la tigani...si scadeti pensiile,alocatiile copiilor, salariile celor ce muncesc. ca doar "rrrrromii" au palate ...saracii. noi platim din salar asigurari medicale,etc si nu beneficiem de nimic pentru ca se da ajutor "nevoiasilor"
esti tare tata
esti dastept de puti sau vrei respect??
Cotizatiile anumtior categorii nu merg la bugetul de stat ci la bugetul fiecarui minister de resort. Si cei care au platit pensie suplimentara, 6%? PDL-ul vine numai cu masuri populiste, socialiste, de genul sa moara capra vecinului, in timp ce ei dau tunuri de milioane de euro impreuna cu clica lor. Numai sa invrajbeasca oamenii. Pensia este dupa cotizatie si sa nu ne mai explice cum se calculeaza pentru ca habar nu au de matematica si economie. Uitati-va ce studii au si pe unde le-au facut si cand le-au facut.