Carol Eduard Novak, în vârstă de 37 de ani, este primul campion paralimpic al României. Se întâmpla în 2012, la Londra.
Marele sportiv a fost invitat la emisiunea „Teo Show” de la Kanal D, unde a dat o adevărată lecţie de viaţă.
Eduard Novak a povestit despre accidentul teribil de maşină pe care l-a avut în anul 1996, în urma căruia a rămas fără laba piciorului. Avea un viitor extrem de frumos în patinaj, dar acesta i-a fost frânt. Nu s-a dat, însă, bătut, ci s-a reorientat spre ciclism, sport în care a reuşit performanţe incredibile.
„Mi-am dat seama că, într-o secundă, am pierdut munca mea de 15 ani. Apoi, imediat, al doilea gând a fost cum mă pot repara medicii”, a povestit marele ciclist.
„Eu am un motto după care mă conduc. Avem o singură viaţă, trebuie să o trăim la maximum. Peste probleme trebuie să învăţăm să trecem mai uşor. Când se întâmplă ceva rău, mă gândesc la ce bun are să urmeze”, a adăugat Novak.
Sportivul român şi-a mai trecut, de curând, alte două reuşite în palmares, şi anume două medalii de aur pe care le-a cucerit în Canada.
„Am 28 de ani de carieră în sport. Am o familie fericită şi jumătate din succesul meu îl datorez ei”, a explicat ciclistul.
Novak a povestit şi despre surpriza mai puţin plăcută de care a avut parte la o competiţie în Belgia.
„La un campionat, în Belgia, unde am câştigat, organizatorii n-au avut drapelul României. Noi nu prea facem parte din elita ciclismului. În anul 2006 se întâmpla. Nu era însă de supărat, am fost bucuros că am câştigat”, a încheiat marele campion român.
 
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.