• Mască. Aveţi nevoie de 3-4 aspirine netamponate, de puţină apă sau iaurt ori miere. Se amestecă bine până se formează o pastă. Se aplică pe faţă şi pe ten, numai după ce au fost curăţate în totalitate. Masca se va menţine pe faţă timp de 10-15 minute, după care se va clăti cu multă apă călduţă. Se masează uşor faţa cu apa călduţă, eliminând acneea. Acest procedeu este asemănător cu o microexfoliere. Masca din aspirine se va aplica doar o dată pe săptămână, deoarece pielea se poate usca.
  • Loțiune tonică. O altă soluție este prepararea unei loțiuni pentru tenul acneic. Se iau câteva aspirine și se pisează până când se formează o pulbere fină. Se adaugă jumătate apă și jumătate oțet. Se amestecă bine și se aplică pe zonele afectate. Se clătește cu apă călduță. Loțiunea cu aspirine acționează ca un antiseptic în cazul iritațiilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.