Așa arată o supercampioană! Serena Williams a câștigat un meci nebun la Wimbledon!
Tenis Libertatea > Sport > Tenis

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Joi, 01 octombrie 2015, 20:16

Partidă teribilă, astă-seară, în turul 3 la Wimbledon, între liderul mondial, Serena Williams, și favorita gazdelor, britanica Heather Watson. Campioana s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-5, după două ore și 14 minute de joc intens, cu precădere în manșa decisivă. AICI, statistica acestei partide formidabile.

Sportiva din SUA a luat lejer primul set, 6-2, dar a scăpat de sub control manșa secundă, 4-6.

În setul decisiv, Serena a fost condusă cu 3-0 la game-uri, iar adversara a ratat câteva mingi de 4-0. Liderul mondial a revenit cu patru game-uri la rând.

La 4-3, Serena a rămas blocată, adversara luând două game-uri consecutive și, după două ore, ajungea să servească pentru meci. De care s-a apropiat la doar două puncte, 40-40. Insuficient!

Campioana a întors situația în favoarea ei, 7-5 în setul decisiv. O mare sportivă este girată și de numărul jocurilor pe care le întoarce miraculos, capitol la care Serena, 33 de ani, are un trecut impresionant.

Liderul mondial a trebuit să facă față atmosferei ostile din tribune, spectatorii încurajând-o frenetic pe localnică, iar în turul următor va da peste Venus Williams (35 de ani).

Sora cea mare a Serenei s-a impus cu 6-3, 6-2 în fața sportivei Aleksandra Krunic.

FOTO Noua cucerire a lui Ion Ion Țiriac e amețitoare! Cu ce star se iubește, după Ileana Lazariuc
Ce au descoperit anchetatorii în sângele lui Emi Pian. Nimeni nu se aștepta la așa ceva. Răsturnare de situație!
Horoscop 14 august 2020. Săgetătorii se pot simți neglijați, cel puțin, de prieteni, protectori sau rude