16 Iul. 2018 15:25 , de Daniel Conţescu

BRD Bucharest Open 2018. Bara – Cadanțu, în ultimul tur al calificărilor. Victorie pentru Rus, ”clienta” Simonei Halep din 2008 / LIVESCORE

Distribuie

BRD Bucharest Open 2018. Primele meciuri din calificări, sâmbătă, la Openul de tenis al României, turneu de 250.000$. 

ACTUALIZARE 16 iulie. Programul zilei de luni, 16 iulie

Simplu

Ultimul tur al calificărilor

ora 14.00 I. Bara – A. Cadanțu 5-7, 3-2 / LIVE

Turul I

ora 15.30 M. Bulgaru – Y. Wang (China)

ora 17.00 A. Dulgheru – P. Parmentier (Franța)

0ra 20.30 G. Ruse – P. Hercog (Slovenia)

Dublu

Turul I

ora 15.30  I. Begu / A. Mitu – R. Jani (Ungaria) / C. Skamlova (Slovacia)

ora 17.30 M. Buzărnescu / R. Olaru – A. Fomina (Rusia) / E. Rybakina (Kazahstan)

ACTUALIZARE 15 iulie, ora 21.25. A fost anunțat programul de luni, de la Openul de tenis al României. Sunt programate și ultimele meciuri din calificări, cel mai interesant fiind cel dintre româncele Irina Bara și Alexandra Cadanțu.

Româncele care vor intra în concurs pe tabloul principal, la simplu și la dublu, sunt Bulgaru, Dulgheru, Ruse, Begu, Mitu, Buzărnescu și Olaru. La București se află și Rus. Nu este româncă, ci olandeză, iar singura legătură serioasă cu țara noastră este faptul că, în 2008, a fost bătută de Simona Halep, în semifinalele turneului de junioare de la Roland Garros. (AICI, traseul avut de Simona, acum un deceniu, când a câștigat trofeul în finala cu Elena Bogdan).

ORDER OF PLAY – MONDAY, JULY 16, 2018
CENTRE COURT start 2:00 pm
M. Duque-Mariño (COL) vs A. Rus (NED) 2-6, 4-6
[WC] M. Bulgaru (ROU) vs Y. Wang (CHN)
[7] P. Parmentier (FRA) vs A. Dulgheru (ROU)

Not Before 8:30 pm
[WC] E. Ruse (ROU) vs [8] P. Hercog (SLO)

GRANDSTAND start 2:00 pm
Qualifying – [WC] A. Bondar (HUN) vs R. Sramkova (SVK) 6-7 (2), 4-4 / LIVE
T. Zidansek (SLO) vs R. Peterson (SWE)
Y. Bonaventure (BEL) vs M. Zanevska (BEL)

COURT 4 start 2:00 pm
Qualifying – [2] I. Bara (ROU) vs A. Cadanțu (ROU) 5-7, 3-2 / LIVE
[PR] R. Jani (HUN) / C. Skamlova (SVK) vs [WC] I. Begu (ROU) / A. Mitu (ROU)

Not Before 5:30 pm
Court TBD – [1] M. Buzărnescu (ROU) / R. Olaru (ROU) vs A. Fomina (RUS) /
E. Rybakina (KAZ)

COURT 6 start 2:00 pm
Qualifying – [4] P. Badosa Gibert (ESP) vs C. Liu (USA) 3-6, 6-4, 0-0 / LIVE
Qualifying – [3] G. Garcia Perez (ESP) vs [5] C. Buyukakcay (TUR)

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

CALIFICĂRI – turul 2

G.P. Badosa – C. Skamlova 6-0, 6-1

G. Garcia-Perez – N-C. Dascălu 3-6, 6-4, 6-2 

C. Liu – A. Prisăcariu 6-3, 6-1

R. Srankova – D. Radanovic 6-1, 6-1

A. Cadanțu – E. Rybakina 5-7, 6-2, 6-2 

A. Bondar – J.A. Cristian 6-2, 7-6 (4)

O. Ianchuk – C. Buyukakcay 5-7, 7-5, 2-6

I. Bara – K. Zavatska 6-2, 6-2 

ACTUALIZARE 14 iulie, ora 18.50. Mihaela Buzărnescu, Elena Ruse și Miriam Bulgaru, trei dintre jucătoarele de tenis din România aflate pe tabloul principal la BRD Bucharest Open România, participă duminică, 15 iulie 2018, de la ora 11.00, pe actualul Teren Central de la Arenele BNR, la BRD Bucharest Open 2018 Kids Day, întâlnirea copiilor cu jucătoarele lor preferate. Pentru cei mici, sponsorii au pregătit câteva surprize.

S-a tras la sorți tabloul principal la Openul României, AICI, țintarul cu meciuri:

BRD BUCHAREST OPEN – BUCHAREST, ROU
$250,000
16-22 July 2018

Women’s Singles

First Round
[1] A. Sevastova (LAT) vs. D. Jakupovic (SLO)
M. Duque-Mariño (COL) vs. A. Rus (NED)
Y. Bonaventure (BEL) vs. M. Zanevska (BEL)
Qualifier vs. [5] S. Cirstea (ROU)
[3] I. Begu (ROU) vs. O. Jabeur (TUN)
V. Zvonareva (RUS) vs. E. Alexandrova (RUS)
V. Tomova (BUL) vs. Qualifier
[WC] E. Ruse (ROU) vs. [8] P. Hercog (SLO)
[6] A. Bogdan (ROU) vs. A. Schmiedlova (SVK)
L. Siegemund (GER) vs. J. Paolini (ITA)
Qualifier vs. [WC] A. Rosca (ROU)
Qualifier vs. [4] P. Martic (CRO)
[7] P. Parmentier (FRA) vs. A. Dulgheru (ROU)
[WC] M. Bulgaru (ROU) vs. Y. Wang (CHN)
T. Zidansek (SLO) vs. R. Peterson (SWE)
D. Kovinic (MNE) vs. [2] M. Buzarnescu (ROU)

Organizatorii au publicat ordinea partidelor de sâmbătă. Jocurile de pe tabloul principal au loc începând de luni, 16 iulie, dar calificările debutează mâine.

Dascălu, Cristian, Bara, Cadanțu, Fetecău, Prisăcariu și Dinu vor intra în concurs. Prisăcariu vine direct de la Wimbledon, unde a fost eliminată încă din primul tur, în competiția junioarelor.

Turneul de la București, deși are loc într-o perioadă în care sezonul de zgură a luat sfârșit odată cu Roland Garros, are pe afiș nume grele, în frunte cu Mihaela Buzărnescu, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu și Ana Bogdan.

AICI, tabloul calificărilor și premiile.

Premiile din calificări

ÎNVINGĂTOAREA – 0$ + 18p WTA

FINALISTA – 1.005$ + 14p WTA

TURUL 2 – 730$ + 10p WTA

TURUL 1 – 530$ + 1p WTA

BRD BUCHAREST OPEN – BUCHAREST, ROU
$250,000
16-22 JULY 2018

ORDER OF PLAY – SATURDAY, JULY 14, 2018
CENTRE COURT start 10:00 am
Qualifying – I. Soylu (TUR) vs N. Dascalu (ROU) 3-6, 6-7 (5)
Qualifying – C. Lister (SWE) vs J. Cristian (ROU) 3-6, 4-6
Fostă câștigătoare de Orange Bowl, cel mia tare turneu dedicat juniorilor, Cristian este pregătită, de ceva vreme, de antrenorul Victor Ioniță, care a colaborat în trecut cu Sorana Cîrstea și cu Simona Halep.

Qualifying – [2] I. Bara (ROU) vs A. Grymalska (ITA) 6-1, 4-6, 6-3 
Qualifying – A. Cadantu (ROU) vs [WC] P. Udvardy (HUN) 6-0, 6-0

GRANDSTAND start 10:00 am
Qualifying – [1] D. Chiesa (ITA) vs [WC] A. Bondar (HUN) 2-6, 1-6
Qualifying – [WC] I. Fetecau (ROU) vs O. Ianchuk (UKR) 3-6, 4-6
Qualifying – [WC] A. Prisacariu (ROU) vs [8] S. Karatantcheva (BUL) 6-4, 6-3
Abia venită de la Wimbledon, unde a părăsit competiția junioarelor în primul tur, ieșeanca Andreea Prisăcariu a beneficiat de un wild-card la Openul României și a trecut în turul doi al calificărilor, învingând favorita 8 (AICI, povestea Andreei). În turul secund, cu câștigătoarea jocului Claire Liu (SUA) – Mari Osaka (Japonia).

Qualifying – C. Dinu (ROU) vs C. Skamlova (SVK) 4-6, 6-7 (2) 

COURT 4 start 10:00 am
Qualifying – [3] G. Garcia Perez (ESP) vs D. Seguel (CHI) 1-6, 7-5, 6-0
Qualifying – [4] P. Badosa Gibert (ESP) vs U. Eikeri (NOR) 6-0, 6-3
Qualifying – R. Sramkova (SVK) vs B. Eraydin (TUR) 7-6 (3), 6-3 
Qualifying – R. Jani (HUN) vs [5] C. Buyukakcay (TUR) 4-6, 4-6

COURT 6 start 10:00 am
Qualifying – M. Partaud (FRA) vs [7] E. Rybakina (KAZ) 3-6, 6-3, 3-6
Qualifying – A. Schaefer (GER) vs [6] D. Radanovic (SRB) 2-6, 5-7
Qualifying – C. Liu (USA) vs M. Osaka (JPN) 6-0, 3-6, 6-4 
Qualifying – K. Zavatska (UKR) vs P. Leykina (RUS) 7-6 (4), 6-2

Loading...
Comentarii