Cu două victorii şi o înfrângre pe final de meci, etapa trecută, cu Bandirma, în deplasare, campioana României a sperat într-un nou succes care să-i dea şanse la calificarea în următoarea fază a competiţiei.

Elevii lui Arnautovici au intrat mai greu în joc, iar în minutul 6, adversarii conduceau scor 7-14. Ploieştenii au echilibrat jocul şi au câştigat primul sfert la limită, scor 19-18. Brown a fost unul dintre cei mai buni jucători din sală. Campioana României a câştigat şi al doilea sfert, dar l-a cedat pe următorul. Finalul a fost unul de infarct. Cei 2.500 de suporteri aflaţi în sala Olimpia din Ploieşti au urmărit jocul, cu sufletul la gură. Brown şi Runkauskas au fost îngerii păzitori ai campioanei României, iar CSU Asesoft a obţinut a doua victorie consecutivă obţinută pe teren propriu, în Eurocup.

Baschetbaliştii de la Asesoft au evoluat cu gândul la Vlad Braşoveanu, un tânăr suporter al grupării ploieştene diagnosticat cu tumoră la creier, are nevoie urgentă de o operaţie care poate fi făcută doar în Germania şi costă 50.000 de euro. Mai multe detalii, AICI.

6. Partizan 4 0 4 (264-312)

În Eurochallenge, U Mobitelco Cluj a fost învinsă, în deplasare, de Güssing Knights, scor 77-84 (12-18, 23-19, 22-23, 20-24), în Grupa F, iar CSM Oradea a pierdut disputa cu Astana, tot în deplasare, scor 64-80 (14-22, 13-15, 12-29, 25-14), în Grupa D a competiţiei.