FK AS TRENCIN – FC STEAUA BUCUREŞTI 0-2
Au marcat: N. Stanciu (63), Hamroun (70)

Steaua şi-a asigurat în mare parte calificarea în turul 3 preliminar din Liga Campionilor. Cine n-a văzut meciul poate crede că echipa lui Mirel Rădoi s-a impus fără probleme la Zilina. Nici vorbă. Campioana României a suferit cumplit în prima repriză, când doar intervenţiile lui Cojocaru şi plasamentul inspirat al lui Guilherme, care a scos o minge de pe linia porţii, a făcut ca Trencin să nu conducă la pauză.

Steaua a avut noroc cu execuţia şmercheră din lovitură liberă a lui Stanciu (63), care a tras înşelător pe colţul scurt, în timp ce portarul advers s-a aruncat ca-n piscină pe o centrare care n-a mai venit.

A fost primul gol al Stelei din mandatul lui Rădoi într-un meci oficial, marcat după 243 de minute. Reuşita i-a descumpănit pe slovaci, iar schimbarea lui Chipciu cu Hamroun a fost ca o gură de apă vie pentru Steaua. Algerianul a dinamizat efectiv ofensiva şi a pecetluit rezultatul final, şi probabil soarta calificării, la doar 11 minute de la intrarea pe teren.

Returul este programat la 22 iulie, ora 21:30, pe Arena Naţională.

FLUIER FINAL

Min. 87: Schimbare la Steaua. A ieşit Tade, a intrat Tudorie.

Min. 81: Schimbare la Trencin. A ieşit Breeveld, a intrat Tahar.

Investigație. Lacunele din declarația de interese a unui secretar de stat: firma soției primește bani de la fondul de stat unde el este membru în consiliul de administrație
Recomandări

Min. 79: Schimbare la Trencin. A ieşit Ibrahim, a intrat Koolwijk.

Min. 76: Cartonaş galben Ibrahim (Trencin).

Min. 75: Cartonaş galben Breeveld (Steaua).

Min. 70: GOOOL STEAUA, 0-2. Debutantul Hamroun a majorat scorul, la doar 11 minute de la intrarea pe teren, din pasa lui Adi Popa.

Min. 63: GOOOL STEAUA, 0-1. Stanciu a deschis scorul dintr-o lovitură liberă, din preajma careului, lateral stânga, executată pe colţul scurt. Portarul a greşit, ieşind pe centrare. Este primul gol marcat de Steaua în mandatul lui Rădoi într-un meci oficial, după 243 de minute.

Min. 63: Cartonaşe galbene Tamaş (Steaua) şi Wesley (Trencin).

Min. 59: Schimbare la Steaua. A ieşit Chipciu, a intrat Hamroun (debut).

Min. 59: În lipsă de soluţii, Stanciu a tras de la 30 de metri, mult, mult peste poartă.

Min. 58: Slovacii trag la foc automat la poarta lui Cojocaru.

Min. 55: Steaua a scăpat încă dată cu faţa curată dintr-o situaţie periculoasă. Muniru este mână moartă.

Min. 51: Cartonaş galben Madu (Trencin).

Min. 49: Gazdele au cerut penalty pentru un henţ la Tamaş, dar arbitrul nu a văzut că mingea centrată de Van Kessel s-a dus în corner din mâna fundaşului român.

Min. 47: Slovacii i-au luat tare pe stelişti şi şi-au trecut deja în cont prima ocazie a reprizei secunde.

Putin spune că Rusia nu va ataca NATO, dar va doborî avioanele F-16 date Ucrainei: Dacă sunt utilizate din țări terțe, devin ținte legitime
Recomandări

S-A RELUAT MECIUL

STEAUA LUI RĂDOI A AJUNS LA 225 DE MINUTE FĂRĂ GOL MARCAT ÎN MECIURI OFICIALE: 0-1 CU ASA, 0-0 CU PETROLUL.

PAUZĂ

STEAUA NU ARE GALERIE LA ZILINA, DAR UN SUPORTER STELIST STABILIT ÎN SLOVACIA A AFIŞAT UN BANNER ANTI FCSB.

11737085_10205410458435300_1048371798_n

Min. 39: Cojocaru a apărat şutul puternic expediat din apropiere de Bero.

Min. 38: Guilherme a salvat un gol de pe linia porţii.

Min. 36: Steliştii au cerut penalty pentru un henţ în careu comis de un fundaş slovac.

Min. 34: Gol anulat Stelei. Varela, aflat în ofsaid, a pus latul pe linia porţii la o minge pe care scria 1-0.

SLOVACII FAC LEGEA LA MIJLOCUL TERENULUI, IAR STEAUA CONSTRUIEŞTE GREU ŞI MIZEAZĂ MULT PE MINGI LUNGI PENTRU TADE.

Min. 33: Ocazie Trencin. Şutul lui Bero de la distanţă a trecut pe lângă poarta lui Cojocaru.

Min. 28: Jumătate de ocazie pentru Steaua. A centrat Adi Popa, dar Tade a trecut pe sub minge.

Min. 20: Cartonaş galben Muniru.

CHIAR DACĂ MASSIMO PEDRAZZINI ESTE TRECUT PE FOAIE ANTRENOR PRINCIPAL, MIREL RĂDOI FACE LEGEA ÎN SPAŢIUL TEHNIC.

Min. 11: Emoţii la poarta lui Cojocaru, risipite de goalkeeperul Stelei.

Min. 2: Tade a tras primul şut spre poartă în calitate de atacant al Stelei.

A început meciul

ECHIPELE DE START

echipele

AS TRENCIN: Šemrinec (cpt.) – Čögley, Ramón, Rundić, Madu – Ibrahim, Lobotka, Bero – Guba, Jairo, Van Kessel.

Ce au păţit poliţiştii care l-au lăsat pe Vlad Pascu să conducă drogat. Sancțiunea maximă: 20% din salariu timp de trei luni
Recomandări

Rezerve: Chovan, Skovajsa, Kleščík, Koolwijk, Opatovský, Jančo, Wesley.
Antrenor: Martin Ševela

STEAUA: Cojocaru – Papp, Tamaş, Varela (cpt.), Guilherme – Muniru, Breeveld – Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu – Tade.

Rezerve: Niţă – Râpă, Hamroun, Toşca, Tudorie, Tahar, Iancu.

Antrenor: Mirel Rădoi

Arbitru: Alejandro Hernandez (Spania)

Asistenţi: Teodoro Sobrino, Cesar Garcia Fernandez (Spania)

Arbitru de rezervă: Ignacio Iglesias Villanueva (Spania)

Delegat UEFA: Claude Runavot (Franţa)

Observator UEFA de arbitrii: László Vagner (Ungaria)

11695905_968138216564125_6831674904394802147_n

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Steaua a ajuns luni, în jurul prânzului, la Zilina, acolo unde o va întâlni marți seară, începând cu ora locală 20.30 (21.30 în România, în direct la Pro TV), pe AS Trencin, campioana Slovaciei, într-o partida contând pentru turul II preliminar al Ligii Campionilor.

Spre seară, antrenorul principal Massimo Pedrazzini l-a înlocuit pe Mirel Rădoi, la tradiționala conferință de presă, care a fost urmată de antrenamentul oficial.

”Finul” se teme că UEFA este cu ochii pe el și l-ar putea amenda, în cazul în care va interpreta rol de antrenor principal, neavând acest drept.

Ședința de pregătire de pe stadionul din Zilina a fost prima pentru nou-venitul Gregory Tade alături de colegii săi, acesta sosind în Slovacia în cursul după-amiezii.

Echipele românești n-au avut viață ușoară în Slvoacia, în cupele europene. În 2004, Dinamo a suferit teribil cu slovacii de la MSK Zilina, în turul II preliminar al Ligii.

A câștigat în tur, în deplasare cu 1-0, gol Ionel Dănciulescu, dar eroul partidei a fost portarul Cristi Munteanu, autorul unor parade de senzație în fața atacanților adverși.

”N-am jucat bine. Am câștigat cu șansă, în urma unui joc prost. Zilina și-a creat patru ocazii clare! Puține echipe își crează atâtea ocazii împotriva noastră în campionat. Sperăm să remediem problemele defensive. Am câștigat în minutul 91, altădată jucam și bine”, a declarat, la final, antrenorul Ioan Andone.

Atacantul Stanislav Sestak i-a chinuit teribil pe ”câini” și s-a trezit cu o ofertă din partea bucureștenilor. A refuzat-o și bine a făcut, fiindcă a ajuns în fotbalul occidental. În perioada 2007-2011 a evoluat pentru VfL Bochum.

La retur, Dinamo s-a impus tot cu 1-0 și a mers mai departe. N-a obținut calificarea în grupele Ligii, fiind eliminată în turul trei preliminar de către Manchester United.

Rămas la București, unde se pregătește separat, atacantul George Țucudean a anunțat, prin vocea impresarului Anamaria Prodan, că nu acceptă reducerea salariului, așa cum i-a impus conducerea.

Steaua l-a împrumutat pe arădean de la Charlton, din liga secundă engleză.