Mihaela Buzărnescu a câștigat turneul de tenis din Ungaria
Tenis Libertatea > Sport > Tenis

De Petre Dobrescu,

Mihaela Buzărnescu a câștigat turneul de tenis din Ungaria, Georgia Crăciun a învins în turneul ITF de la Curtea de Argeș.

Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu, locul 374 WTA, a câştigat, duminică, turneul ITF de 60.000 de dolari de la Hodmezovasarhely (Ungaria).

Buzărnescu a învins-o în finală pe sportiva Danka Kovinic (Muntenegru), locul 138 mondial şi cap de serie 2, scor 6-2, 6-1, într-o oră şi un minut.

La turneul din Ungaria au mai jucat la simplu Ana Bogdan, Irina Maria Bara, Alexandra Cadanţu şi Nicoleta Dascălu.

Ana Bogdan a fost eliminată de Irina Maria Bara în primul tur, aceasta din urmă pierzând în runda secundă. Dascălu a pierdut în faţa lui Cadanţu în primul tur, iar Cadanţu a fost eliminată de Buzărnescu în sferturile de finală.

Jucătoarea de tenis Georgia Andreea Crăciun, cap de serie număru 8 şi locul 571 WTA, a câştigat turneul ITF de la Curtea de Argeş, dotat cu premii în valoare totală de 15.000 de dolari.

Crăciun a învins-o, în finală, cu scorul de 6-1, 6-1, după o oră de joc, pe Riya Bhatia (India), a patra favorită a competiţiei şi poziţia 572 în ierarhia mondială.

Georgia Andreea Crăciun a câştigat şi proba de dublu de la Curtea de Argeş, alături de Ilona Georgiana Ghioroaie. Cele două, favorite 4, au trecut, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 6-3, 7-5, de perechea Camelia-Elena Hristea/Gabriela Nicole Tătăruş.