Nicolae Stanciu, noul decar de la Anderlecht Bruxelles, care tocmai a marcat un gol superb în amicalul cu Salzburg, i-a pus la zid pe Laszlo Boloni și pe Alin Stoica pentru declarațiile la adresa sa date în ultimul an. Într-un interviu acordat pentru „La Derniere Heure”, Stanciu a fost foarte virulent.

„Boloni a spus că nu valorezi 10 milioane de euro și că Steaua a făcut o superafacere vânzându-te atât de scump”, au întrebat belgienii. Stanciu a replicat acid.

„Da, am citit și eu la vremea respectivă. Am și vorbit despre asta cu Alex Chipciu. Românii ne vorbesc mereu de rău. E valabil și pentru Alin Stoica, pe care nu-l cunosc personal. Eu i-aș întreba de ce spun asemenea lucruri urâte? Dar nu-i problema mea. Am câștigat multe titluri cu Steaua și deja am unul și cu Anderlecht”, a spus mijlocașul de 24 de ani.

Nicolae Stanciu n-a mai rezistat și i-a desființat pe Boloni și pe Alin Stoica. Ce a zis despre meciul din prima etapă contra echipei lui Boloni

Anderlecht va juca în prima etapă a noului sezon chiar împotriva lui Royal Antwerp, nou promovata pe care Boloni a preluat-o de curând. Stanciu nu vede însă întâlnirea directă ca pe una numai bună pentru a-și lua revanșa în fața tehnicianului de 64 de ani: „Dimpotrivă. E sunt fericit că el a venit în Belgia. Cine știe, poată că va reuși să aducă și alți jucători români în acest mercato”.

Elena Udrea, operată de urgență la Spitalul Județean Ploiești. Fostul ministru este la ATI și ar putea fi externat chiar azi
Recomandări
Elena Udrea, operată de urgență la Spitalul Județean Ploiești. Fostul ministru este la ATI și ar putea fi externat chiar azi

Stanciu a vorbit și despre numărul 10, luat recent: „Numărul 10 înseamnă mai multă responsabilitate pentru mine. Dar corespunde stilului meu. Am jucat pe această pozție la un moment dat și sezonul trecut. Hanni e un jucător puternic și ca număr zece, și ca aripă. Thielemans e greu de înlocuit. Am și eu un șut puternic, dau pase bune, dar el înscria mult. Important pentru mine e însă să joc”

„Aceasta a fost prima mea vacanță adevărată. La Steaua mă odihneam doar cinci, șase zile din caza preliminariilor din cupele europene. Acum am avut trei săptămâni. În vacanță am lucrat la masa musculară. În Belgia duelurile sunt dure și trebuie să reziști. Nu-i ușor să faci mușchi în timpul sezonului, cu atâtea meciuri pe cap. Acum stau mai bine pe picioare. Iar «motorul» meu e mai puternic”, a completat Nicolae Stanciu.

„Pasele mele servesc stilului de joc direct, dorit de antrenorul Weiler. Dar unele sunt și riscante, așa cum își doresc fanii. Problema e că Weiler se enervează când se înmulțesc cele greșite. Nu țin să fiu o vedetă, cu luminile ațintite asupra mea.

Și n-am costat 10 milioane de euro, ci doar 7,8 milioane. Se poate ajunge la 9,8 cu bonusuri de performanță, dar abia după 5 ani de contract”, a încheiat Nicolae Stanciu, care are 8 goluri și 8 pase decisive în cele 38 de meciuri jucate pentru Anderlecht în sezonul precedent. 

Țările în care salvarea cu elicopterul de pe munte costă 90 de euro pe minut. Tariful, introdus pentru a descuraja comportamentul imprudent. „La noi îți dă și bani de tren”
Recomandări
Țările în care salvarea cu elicopterul de pe munte costă 90 de euro pe minut. Tariful, introdus pentru a descuraja comportamentul imprudent. „La noi îți dă și bani de tren”

CITEȘTE ȘI: 

Mama Ilenei Ciuculete, într-o stare delicată. Bătrâna s-a simțit rău

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.