Primul titlu ITF din carieră pentru românul Edris Fetişleam
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > Primul titlu ITF din carieră pentru românul Edris Fetişleam

Primul titlu ITF din carieră pentru românul Edris Fetişleam. Tenismanul de 19 ani a cucerit duminică primul său titlu futures din carieră, la Antalya (turneu dotat cu premii de 15.000 dolari), după ce l-a învins în finală pe italianul Dante Gennaro, al cincilea favorit, cu 7-6 (8), 6-1.

În primul tur, Fetişleam (1.271 ATP), component al lotului lărgit al României de Cupa Davis, l-a învins pe spaniolul Ivan Marrero Curbelo cu 6-0, 6-0, în optimi s-a impus cu 6-4, 7-5 în faţa spaniolului Oriol Roca Batalla, în sferturi a câştigat cu 6-2, 6-1 în faţa francezului Rayane Roumane, iar în semifinale a trecut de bulgarul Gabriel Donev, cu 6-1, 6-4.

Fetişleam a fost aproape de a realiza dubla la Antalya, însă el şi Vlad Andrei Dancu au fost învinşi în finala de dublu de favoriţii numărul patru, Dante Gennaro (Italia)/ Facundo Juarez (Argentina), cu 3-6, 6-3, 10-8.

Finala Cupei Davis 2018. Franța – Croația 1-3. Cu președintele țării în tribună, croații au câștigat Salatiera de Argint