Meciul de la Istanbul, întrerupt marţi seară, în minutul 31, la scorul de 0-0, din cauza ninsorii abundente, a fost reluat ieri şi s-a încheiat cu victoria turcilor şi cu un dezastru pentru italieni.
Lui Juventus îi era suficient un punct pentru a prinde primăvara Ligii Campionilor. I l-a refuzat însă Wesley Sneijder, care a marcat unicul gol al partidei în minutul 85, ducându-i pe culmile extazului pe fanaticii suporteri ai lui Galatasaray şi făcândui pe cei ai torinezilor să-şi muşte pumnii de ciudă.
Curios este că formaţia turcă şi Juventus s-au întâlnit de trei ori în grupele Ligii Campionilor, şi de tot atâtea ori partida de la Istanbul a fost amânată.
În 1998 şi în 2003 meciul s-a disputat mai târziu decât era prevăzut iniţial din cauza unei ameninţări, respectiv a unui atentat terorist, iar marţi au fost de vină pentru amânare fulgii de nea căzuţi din abundenţă pe gazonul stadionului din capitala Turciei.

Vezi subiectele la matematică de la Bac 2026 și subiectele la istorie de la Bacalaureat!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.