Naţionala lui Ștefan Iovan a ratat ruşinos încă o calificare!
Sport Libertatea > Sport > Naţionala lui Ștefan Iovan a ratat ruşinos încă o calificare!

După umilinţa de la partida cu Austria (0-5), naţionala Under-19, condusă de Ştefan Iovan, a pierdut azi la şi al doilea meci din preliminariile Campionatului European, împotriva Rusiei (1-3)

Tricolorii au deschis scorul, prin Păun şi au condus la pauză. În repriza secundă, ruşii au întors rezultatul, prin golurile marcate de Miranciuk (61), şi ”dubla” lui Davidov (76, 80)

Astfel, după două meciuri, naţionala României are două înfrângeri şi un golaveraj negativ usturător: 1-8! În prima partidă din prima etapă, Rusia a învins Norvegia cu 3-0, astfel că România, pentru a mai spera la calificare, nu avea decât şansa victoriei. Rusia a devenit liderul grupei, cu 6 puncte, după victoria cu Norvegia.

România: Petrariu – Băjan, Achim, Cr. Manea, Dumitraşcu – I. Şerban, (46 R. Marin), Vasile – Popadiuc (67 I. Mitriţă), Vână (78 Al. Tudorie), Păun – Puşcaş.
Antrenor: Ştefan Iovan

Rusia: Lobantzev – Karavaev, Karpov, Kalaiashin, Hodjaniazov – Barinov, Miranciuk – Morgunov, Korian, Efremov (46 Iasciuk) – Davidov.
Antrenor: Dmitri Ulianov

Ultimele partidei ale grupei vor avea loc pe 10 iunie: Rusia – Austria (Buftea, ora 19.00) şi România – Norvegia (Mogoşoaia, ora 19.00).