27 Mai. 2018 10:58

Victorii pentru Robert Glinţă şi Bogdan Scarlat, în ziua a treia a Internaţionalelor de înot ale României

Distribuie

Victorii pentru Robert Glinţă şi Bogdan Scarlat, în ziua a treia a Internaţionalelor de înot ale României.

Robert Glinţă, la 50 m spate, şi Bogdan Scarlat, la 1.500 m liber, au adus victorii pentru România, sâmbătă, în ziua a treia a Campionatelor Internaţionale de înot ale României, în Bazinul Olimpic Tolea Grinţescu din Bucureşti.

Reprezentanţii ţării noastre au mai reuşit alte 14 clasări pe podium, 6 pe poziţia secundă şi 8 pe locul al treilea, notează Agerpres.

Turcoaica Viktoria Zeynep Guneş a obţinut două victorii, la 200 m bras şi 100 m fluture, Gizem Guvenc aducând al treilea succes Turciei, la 200 m liber. Lituania a câştigat şi ea două probe, la 100 m bras masculin (Andrius Sidlauskas) şi la 200 m fluture masculin (Deividas Margevicius), iar Republica Moldova (ştafetă mixtă 4×100 m mixt) şi Grecia (Theodora Drakou – 50 m liber).

Rezultate:
FEMININ
50 m liber
1. Theodora Drakou (Grecia) 00:25,19
2. Ana Iulia Dascăl (România) 00:26,41
3. Doris Pusztay (CSM Baia Mare) 00:26,90

200 m bras
1. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 02:30,16
2. Anastasia Moscenscaia (Rep. Moldova) 02:33,99
3. Ingrid Huszar (România) 02:35,08

100 m fluture
1. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 01:00,10
2. Sandra Miclăuş Vivoschi (CSM Cluj) 01:03,10
3. Alexandra Dobrin (România) 01:03,21

200 m liber
1. Gizem Guvenc (Turcia) 02:03,05
2. Ana Iulia Dascăl (România) 02:03,52
3. Maysa Raţiu (România) 02:06,75

MASCULIN
50 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (România) 00:25,13
2. Daniel Cristian Martin (România) 00:25,38 – record naţional de juniori
3. Andrei Mircea Anghel (România) 00:25,58

100 m bras
1. Andrius Sidlauskas (Lituania) 01:00,24
2. Demir Atasoy (Turcia) 01:02,41
3. Andrei Cristian Roman (CSM Braşov) 01:04,65

200 m fluture
1. Deividas Margevicius (Lituania) 02:01,55
2. Laurenţiu Haiducu (România) 02:04,50
3. Sarpcan Tezel (Turcia) 02:06,56

1.500 m liber
1. Bogdan Andrei Scarlat (România) 15:57,59
2. Mert Kilavuz (Turcia) 16:00,02
3. Bogdan Mihai Petre (CSU Piteşti) 16:11,59

ştafetă mixtă 4×100 m mixt
1. Rep. Moldova (Tatiana Sălcuţan, Tatiana Chişca, Ştefan Iosip, Constant Malachi) 04:02,51
2. România (Daniel Cristian Martin, Maria Claudia Gâdea, Gabriela Ioana Gâdea, Constantin George Alexandru Stoica) 04:03,65
3. CSU Piteşti (Alexandra Dobrin, Alexandru Costel Bădeaţă, Alexandra Bogdăneci, Vlăduţ Alexandru Pătru)

Internaționalele de înot ale României 2018. 8 victorii pentru tricolori în primele două zile.


Citește și: VIDEO EXCLUSIV/ Adela Popescu a fost săracă în adolescență. Tot liceul am purtat haine de împrumut'

Loading...
Comentarii