26 Mai. 2018 12:05

Internaționalele de înot ale României 2018. 8 victorii pentru tricolori în primele două zile. Azi, ziua a treia de concurs

Distribuie

Internaționalele de înot ale României 2018. Ziua a doua a Campionatelor Internaţionale de înot ale României a adus, vineri, cinci victorii pentru reprezentanţii ţării noastre în Bazinul Olimpic Tolea Grinţescu din Bucureşti.

Daniel Cristian Martin a câştigat la 100 m fluture, cu nou record naţional de juniori, Laurenţiu Haiducu s-a impus la 400 m mixt, Doris Pusztay a învins la 50 m fluture, Emilia Colţi Dumitrescu a câştigat la 800 m liber, o altă victorie fiind obţinută la ştafetă mixtă 4×100 m liber.

Lituania a câştigat două probe, prin Andrius Sidlauskas (50 m bras masculin), Danas Rapsys (200 m liber), iar Rep. Moldova şi Turcia au obţinut câte un succes, la 200 m spate feminin (Tatiana Sălcuţan), respectiv 100 m spate feminin (Viktoria Zeynep Guneş).

Rezultatele de vineri:
MASCULIN
50 m bras
1. Andrius Sidlauskas (Lituania) 00:28,28
2. Demir Atasoy (Turcia) 00:28,58
3. Andrei Cristian Roman (CSM Braşov) 00:29,18

100 m fluture
1. Daniel Cristian Martin (România) 00:52,94 – record naţional de juniori
2. Deividas Margevicius (Lituania) 00:52,98
3. Andrei Rusen (CSA Steaua Bucureşti) 00:54,98

200 m liber
1. Danas Rapsys (Lituania) 01:45,88
2. Simonas Bilis (Lituania) 01:52,58
3. Irakli Revişvili (Georgia) 01:54,24

400 m mixt
1. Laurenţiu Haiducu (România) 04:30,96
2. Bogdan Mihai Petre (CSU Piteşti) 04:33,59
3. Andrei Marinescu Popazov (România) 04:38,45

FEMININ
50 m fluture
1. Doris Pusztay (CSM Baia Mare) 00:27,22
2. Ana Iulia Dascăl (România) 00:27,74 – nou record naţional de juniori
3. Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti) 00:28,34

200 m spate
1. Tatiana Sălcuţan (Rep. Moldova) 02:12,54
2. Gabriela Ioana Gâdea (România) 02:19,96
3. Sabrina Săbădeanu (CSU Cluj) 02:22,26

100 m spate
1. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 01:09,47
2. Tatiana Chişca (Rep. Moldova) 01:09,75
3. Anastasia Moscenscaia (Rep. Moldova) 01:10,42

800 m liber
1. Emilia Colţi Dumitrescu (CS Petrolul Ploieşti) 09:02,00
2. Maria Claudia Gâdea (România) 09:09,19
3. Clara Andreea Spînu (România) 09:21,05

ştafetă mixtă 4×100 m liber
1. România (Constantin George Alexandru Stoica, Ana Iulia Dascăl, Maysa Raţiu, Daniel Cristian Martin) 03:36,09
2. CSA Steaua Bucureşti (Ionuţ Radu, Andrei Rusen, Jasminne Anne Marie Ivan, Gabriela Ioana Gâdea) 03:42,25
3. Rep. Moldova (Dan Siminel, Tatiana Sălcuţan, Alina Matreniţcaia, Constantin Malachi) 03:44,35. 

Rezultatele din prima zi (joi, 26 mai):

Sportivii români au câştigat trei din cele zece finale desfăşurate joi, în prima zi a Campionatelor Internaţionale de înot ale României, găzduite de Bazinul Olimpic Tolea Grinţescu din Bucureşti.

Maria Claudia Gâdea s-a impus la 400 m liber, cu timpul de 4 min 24 sec 15/100, celelalte victorii fiind obţinute de echipele României în probele de ştafetă 4×100 m liber, masculin şi feminin.

Reprezentanţii României au mai reuşit 15 clasări pe podium, 7 pe treapta a doua şi 8 pe treapta a treia.
FEMININ

50 m bras
1. Tatiana Chisca (Rep. Moldova) 00:31,49
2. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 00:32,61
3. Anastasia Moscenscaia (Rep. Moldova) 00:32,71

100 m spate
1. Tatiana Sălcuţan (Rep. Moldova) 01:02,08
2. Raluca Mera (România) 01:05,44
3. Alexandra Dobrin (România) 01:05,46

400 m liber
1. Maria Claudia Gâdea (România) 04:24,15
2. Gizem Guvenc (Turcia) 04:24,73
3. Simona Alexandra Savastiţa (România) 04:24,86

200 m mixt
1. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 02:15,17
2. Maria Claudia Gâdea (România) 02:19,73
3. Alexandra Dobrin (România) 02:21,56

ştafetă 4×100 m liber
1. România (Ana Iulia Dascăl, Doris Pusztay, Jasminne Anne Marie Ivan, Maysa Raţiu) 03:53,30
2. Rep. Moldova (Tatiana Sălcuţan, Alexandra Deineco, Maria Danilova, Alina Matreniţcaia) 04:00,90
3. România (Gabriela Ioana Gâdea, Tia Maria Dănilă, Andreea Ramona Drăgoi, Maria Claudia Gâdea) 04:03,72

MASCULIN
50 m fluture

1. Deividas Margevicius (Lituania) 00:24,27
2. Daniel Cristian Martin (România) 00:24,66
3. Alin Coste (CS Dinamo Bucureşti) 00:24,77

200 m spate
1. Danas Rapsys (Lituania) 01:58,39
2. Daniel Cristian Martin (România) 02:00,13
3. Paul Andrei Roşioru (CS Olimpia Bucureşti) 02:05,29

100 m liber
1. Simonas Bilis (Lituania) 00:49,86
2. Robert Andrei Glinţă (România) 00:50,06
3. Alin Coste (CS Dinamo) 00:50,91

200 m mixt
1. Nichita Bortnicov (R. Moldova) 02:08,02
2. Sabin Bonea (România) 02:09,32
3. Laurenţiu Haiducu (România) 02:09,35

ştafetă 4×100 m liber
1. România (Andrei Rusen, Constantin George Alexandru Stoica, Ionuţ Radu, Alin Coste) 03:26,40
2. CSU Piteşti (Bogdan Ionuţ Iordăchescu, Bogdan Mihai Petre, Alexandru Vasile Ancuţa, Gheorghe Cristian Tătar) 03:33,22
3. Rep. Moldova (Ivan Semidetnov, Dan Siminel, Alexandr Sevastianov, Constantin Malachi) 03:34,06

Citiți și Ce premii se acordă la Campionatele Internaţionale de înot ale României

Urmareste cel mai nou VIDEO incarcat pe libertatea.ro
Horoscop, miercuri, 26 septembrie 2018. Gemenii trebuie să-și repare greșelile
Loading...
Comentarii