Conform Gazetei Sporturilor, în primul set, la scorul de 4-3 pentru Nole și 40-40 pe serviciul rusului, sârbul a returnat o minge direct în fața unui arbitru de linie. Lovitura a adus aminte de US Open, de unde Djokovici a fost descalificat în meciul din ”optimi”, din cauza unei mingi trimise violent într-o arbitră.

Diferența a fost acum că arbitrul a fost lovit după o fază de joc, iar regulamentul nu pedepsește astfel de situații.

Djokovici s-a dus spre arbitru, pentru a se asigura că totul e OK. Deşi impactul a fost puternic, spre deosebire de Laura Clark la US Open, acest arbitru şi-a văzut liniştit de treabă în continuare.

“Dumnezeule! A fost un deja-vu foarte ciudat. Am încercat să-mi dau seama dacă arbitrul de linie e OK, fiindcă avea o inflamare în zona în care l-a lovit mingea în cap. Sper că e OK. Cu siguranţă, a reacţionat la acel moment, în mod curajos. Dar l-am lovit puternic, fiindcă eram foarte aproape de el”, a spus Djokovici la conferința de presă.

Bineînţeles că, după ceea ce s-a întâmplat la New York, oamenii vor transforma acest incident într-un subiect. Dar un astfel de moment mi s-a mai întâmplat atât mie, cât şi altor jucători. În cei 15 ani în care sunt în circuit, am văzut foarte multe faze în care mingea a sărit din rachetă şi a lovit un arbitru sau un spectator în tribune.

Novak Djokovici:

Învingător în fața rusului, liderul mondial are un 2020 formidabil: 35 de victorii şi o singură înfrângere, în fapt, descalificarea în optimile de la US Open.

În sferturile de finală de la Roland Garros, Djokovici va juca chiar împotriva lui Pablo Carreno-Busta (18 ATP). Nole are șansa revanșei, după descalificarea suferită la New York, în primul set, la scorul de 5-6.

w_56397023Icon photoVEZI  GALERIA  FOTOPOZA 1 / 3
Citeşte şi:

Afacerea COVID. Procurorii DNA au găsit mesajele prin care șefii Unifarm antedatau contractele mituite: “Schimbări prima pagină / Cu data de alaltăieri”!

VIDEO | “Torța care va lumina lumea”. Cel mai înalt zgârie-nori din Japonia va fi construit la Tokyo

Un tratament genetic adus din SUA, care costă peste 2.100.000 de dolari, este singura șansă la viață a micuței Alessia. Fetița suferă de amiotrofie spinală

Pentru ea a divorţat Walter Zenga în trecut: „Și-a părăsit soția ca să fie cu mine!”
BOMBĂ! Împăcarea anului în showbiz-ul românesc. Alin Oprea i-a șocat pe toți! Toți sunt fără cuvinte
PARTENERI - PLAYTECH
Horoscop 23 octombrie 2020. Taurii trebuie să fie mai rezervați decât de obicei și să vorbească mai puțin
Ce se întâmplă dacă trecem de 7.000 de cazuri pe zi! Anunţul lui Iohannis
Îndrăgita prezentatoare TV a fost agresată sexual în scara blocului! Oroarea petrecută în timp ce atacatorul i-a pus cuţitul la gât. Primele informaţii