14 Ian. 2018 18:47

Viitorul a pierdut amicalul cu Galatasaray. Ianis Hagi, titular și decar la campioana României / GALERIE FOTO&VIDEO

Viitorul a pierdut amicalul cu Galatasaray, scor 0-2. Ianis Hagi a fost titular la Viitorul și a purtat numărul 10 în primul meci de verificare disputat de campioana României în stagiul din Turcia.

În tribune a fost și staff-ul celor de la FCSB, în frunte cu antrenorul Nicolae Dică, precum și selecționerul Cosmin Contra.

În tribunele arenei din Belek s-au mai aflat câțiva jucători de la FCSB, printre care și ultimii transferați de roș-albaștri de la Viitorul – Florin Tănase, Romario Benzar, Florinel Coman și Mihai Bălașa.

Gheorghe Hagi a anunțat încă de sâmbătă, când a ajuns în cantonament alături de fiul său, că a obținut acceptul celor de la Fiorentina să îl folosească în meciurile amicale. Chiar înaintea partidei cu Galatasaray, italienii de la Corriere dello Sport precizau că Fiorentina e pe cale să accepte oferta Viitorului și să semneze acordul de transfer.

Ianis Hagi a șutat în bară

Pe teren, Hagi junior a avut rolul de coordonator de joc, în prima repriză, și s-a remarcat prin câteva driblinguri și șuturi periculoase la poartă. Ianis Hagi a trecut pe lângă deschiderea scorului, în minutul 28, când mingea a șters bara transversală.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost irosită însă de Chițu, în min. 26, care nu l-a putut învinge pe Ișcan din doar 7-8 metri.

Latovlevici, titular la Galata

Latovlevici a fost și el titular la Galatasaray, în ciuda zvonurilor care s-au înmulțit cu privire la o plecare a sa de la formația unde a ajuns la începutul acestui sezon.

Galatasaray a deschis scorul în minutul 60, prin Garry Rodrigues. Turcii au majorat scorul șase minute mai târziu s-a făcut 2-0, în urma autogolului înscris de Horj, după o centrare a lui Belhanda.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai (30 Buzbuchi, 60 Râmniceanu) – Căpușă (46 Lopez, 89 Neciu), Țîru (46 Ghiță), Hodorogea (46 Horj, 70 Casap), Ganea (46 De Nooijer) – Cicâldău (46 Ciobanu), Băluță (30 Mladen, 60 Twumasi), Vînă (46 Dumitrescu) – Chițu (46 Voduț, 89 Pop), I. Hagi (46 Drăguș), Gavra (46 Mățan, 89 Pitu);

Galatasaray Istanbul (antrenor Fatih Terim): Ișcan – Linnes (46 Filho), Gunter (46 Denayer), Calik (46 Aziz), Latovlevici (46 Balta) – Inan (46 Feghouli), Donk (68 Roque), Cigerci (46 Ndiaye), Gumuș (46 Rodrigues) – Derdiyok, Oztekin (46 Belhanda).

Carlo Casap, mijlocașul Viitorului, a evoluat pentru prima oară după accidentarea care l-a ținut șase luni departe de teren.

Programul următoarelor jocuri amicale ale formației constănțănțene la Belek:

-15 ianuarie: FC Viitorul – Skenderbeu (Albania, la Titanic Hotel din Lara, ora locală 17.00)
– 18 ianuarie: FC Viitorul – Luch Vladivostok (Rusia)
– 18 ianuarie: FC Viitorul – Grasshoppers Zurich (Elveția)
– 22 ianuarie: FC Viitorul – Kapaz (Azerbaidjan)
– 22 ianuarie: FC Viitorul – FC Rostov (Rusia)
– 25 ianuarie: FC Viitorul – Cernomorets Odessa (Ucraina)
– 25 ianuarie: FC Viitorul – Jagiellonia (Polonia).

FC Viitorul va disputa primul meci oficial din 2018 în 2 februarie (ora 20.45), când va întâlni, pe teren propriu, în etapa a 23-a din Liga 1 Betano, pe Astra Giurgiu.

Înregistrarea integrală a meciului Galatasaray – Viitorul 2-0