Cotidianul La Tribune scrie că Bruno Even, noul șef al Airbus Helicopters, vrea o poziționare clară din partea României.

„Fie Bucureștiul cumpără elicoptere de la constructorul franco-german, pentru a porni linia de asamblare de elicoptere de transport H215 de la Ghimbav, inaugurată în august 2016 în prezența lui François Hollande, fie acesta este închisă și transferată în altă țară. Cu această linie de asamblare, România ar intra în cercul restrâns al țărilor care stăpânesc producerea de elicoptere (Franța, Statele Unite, Rusia, China, Italia, India, Marea Britanie)”, scriu jurnaliștii din Hexagon.

România este gata „ să sacrifice 50 de ani de cooperare. E o decepție imensă”, au declarat surse din cadrul Airbus Helicopters.

Constructorului franco-german a format 50 de muncitori români la Marignane. În schimb, Airbus Helicopters va menține uzina de mentenanță de la Ghimbav, care recent a modernizat 23 de Puma ale Aviației Regale ale Marii Britanii.

„Răbdarea noastră are limite. Ar trebui ca armata română să facă o comandă de cel puțin 16 elicopter H215M pentru a lansa linia de amsamblare, dar românii nu par interesați”, au precizat surse din Airbus Helicopters, pentru presa franceză.

Ministrul român al Apărării, Mihai Fifor, a efectuat o vizită luni la Paris, iar marți se deplasează la Marignane, pentru a se întâlni cu omologul său, Florence Parly. Cu ocazia întreverii, ar putea fi clarificat subiectul construirii elicopterelor, notează presa franceză.

În timp, autoritățile române an consolidat relațiile cu Helicopters din Statele Unite, care ar vrea să construiască elicoptere de atac și de transport tactic la IAR Ghimbav, partenerul istoric al Airbus Helicopters.

Cele două grupuri au creat în 2000 Airbus Helicopters Romania, deținută în proporție de 49% de IAR, notează hotnews.ro. Linia de asamblare de la Ghimbav a fost concepută pentru o capacitate de producție de 15 aparate pe an.

Airbus Helicopters s-a angajat să producă în România aparate vândute pe piețele de export. Când Airbus Helicopters a inaugurat uzina din România, țară cu un cost redus al forței de muncă, conducerea companiei a afirmat că primele aparate ar fi trebuit să iasă de pe linia de asamblare în 2018, „cu condiția să avem rapid o comandă semnificativă”.

Uzina de la Ghimbav dispune de un centru de mentenanță, reparații și întreținere dotat cu o forță de muncă calificată. Aici ar fi trebuit să lucreze peste 300 de persoane în vederea fabricării a 15 aparate H215 începând cu 2020.


Citește și ANALIZĂ | Ce consecințe economice ar putea suporta România în cazul mutării ambasadei la Ierusalim


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.