Bărbatul a mărturisit că evenimentul i-a deschis ochii în legătură cu disperarea mamelor necăsătorite, de multe ori adolescente. Acestea sunt presate să-şi abandoneze copiii, pentru că legea le obligă să aibă grijă de ei timp de o săptămână şi să îi declare, fapt care le-ar compromite în ochii societăţii conservatoare coreene.

„Nu mă aşteptam să funcţioneze. O femeie mi-a spus că se gândeşte să otrăvească nou-născutul şi să se sinucidă. I-am spus să nu facă un asemenea lucru şi să aducă bebeluşul aici”, a spus pastorul. „Alta mi-a spus că voia să sară de la geam împreună cu cel mic”, a adăugat el.

Astfel, acesta a inventat cutia în care îţi poţi lăsa copiii nedoriţi. Mamele care vor să-şi abandoneze copiii nu trebuie decât să deschidă uşa şi să aşeze bebeluşul înăuntru pe prosoapele curate lăsate de pastor. Când uşa se închide, o alarmă le semnalează celor din casă că au mai primit un nou-născut, astfel că abandonul se realizează în anonimitate completă.

VEZI AICI cum arată o astfel de cutie!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.