In centrul Capitalei, pe strada Grigore Cobalcescu, vizavi de Centrul de Afaceri European, doua familii evacuate si-au facut ‘case’ pe trotuar, unde stau deja de peste doua saptamani. ‘Chiriasii’ trotuarului s-au mutat pe strada cu catel si purcel in doua corturi incropite din mobila veche, chiar in fata casei de unde au fost evacuati.


Dupa 30 de ani, casa in care au locuit a fost retrocedata, iar doua familii care locuiau in ea nu si-au gasit nici acum un alt acoperis. ‘Din 25 iunie, de cand am fost evacuati, dormim in strada precum cainii. Nimeni nu ne ajuta, n-am vazut picior de primar sa ne intrebe de sanatate’, ne-a spus Ilie Vasilescu (35 de ani), unul dintre cei evacuati.


Au copii premianti

‘Am trei copii premianti pe care nu-i pot hrani in strada. Vecinii ne mai dau mancare si apa, ce sa mai spunem de igiena?! Nu stim cat o sa mai rezistam, e plin de insecte, suntem ciupiti peste tot si micutilor le curge sange din nas’,  ne-a spus Petruta Ghita (31 de ani), cealalta ‘chiriasa’ a trotuarului.


Invidios pe locatarii  vilelor din Pipera, pe marginea lacului, un ‘iubitor de lux’ si- a ridicat ilegal o baraca ruginita si ca sa discute cu vecinii de la egal la egal, si-a tras si o antena parabolica


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.