Potrivit www.replicaonline.ro, Biroul Electoral din localitatea Costineşti a decis, în unanimitate, să propună anularea scrutinului din localitate, o adresă în acest sens fiind trimisă Biroului Electoral Central (BEC)

BEC nu a anunţat încă o decizie. Voturile în Costineşti au fost numărate de mai multe ori, fără a exista un rezultat concludent.

De asemenea, au fost depistate mai multe probleme, fiind făcute mai multe cereri de anulare a scrutinului. Biroul Electoral Judeţean Constanţa a constatat că au fost mai multe buletine nule considerate valabile şi că au votat doi cetăţeni ucraineni, deşi nu aveau acest drept.

La Costineşti a avut loc, marţi, cea de-a cincea numărare a voturilor. În prima fază, câştigător a fost Dumitru Jeanu de la PSD, actualul primar, la o diferenţă de un singur vot faţă de contracandidatul său, Gheorghe Mechenici, de la PNL.

După renumărarea buletinelor, candidatul liberal avea mai multe voturi, dar decizia a fost contestată de adversarul său politic.

De asemenea, o altă numărătoare a voturilor a arătat că este egalitate între cei doi candidaţi.

FOTO: Alexandru Dobre/Mediafax FOTO

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (4)
Avatar comentarii

nasty1 15.06.2024, 01:24

La Costinesti si in alte localitati din tara de ce s-au putut renumara voturile si la Sectoarele 1 si 2, unde apar zilnic exemple de fraude, nu se poate? Se aproba renumararea doar in favoarea PSD si/sau PNL?

Avatar comentarii

bozo76 15.06.2024, 10:57

Bravo costinesti. Propun sa nu fie platiti membrii din comisiile sectiilor de votare din costinesti si sa suporte sanctiunile legilor incalcate. Procesul electoral nu e o joaca. Persoanele respective sunt ori imature ori o fac cu rea credinta.

Avatar comentarii

POPESCU19615 15.06.2024, 18:29

Sa întrebe prostii!Acum 4 ani de ce nu s-a numărat?

Vezi toate comentariile (4)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.