„Beculețele s-au aprins în capul meu, așa că m-am gândit mă duc să fac un test. Aveam o durere insuportabilă în gât”, a explicat Fotieo. 

Femeia, care este complet vaccinată și a primit și boosterul, este profesoară în Chicago. Se testează regulat, deoarece lucrează cu elevi neimunizați.

A scos un test rapid din geantă și a mers în toaleta avionului. Când a obținut rezultatul era undeva deasupra Oceanului Atlantic. Era pozitiv și a intrat în panică.

„Primul însoțitor de zbor cu care am întâlnit a fost Rocky. Eram isterică, plângeam”, a spus Fotieo. 

Eram nervoasă pe mine, îngrijorată pentru ceilalți oameni din avion și pentru familia mea, căreia îi stricam sărbătorile.

Marisa Fotieo

Ragnhildur Eiríksdóttir, Rocky, însoțitorul de bord, a ajutat-o ​​să se calmeze. Cum zborul era plin, femeia a avut o singură soluție să se autoizolele: toaleta avionului!

Fotieo a stat în baie de cinci ore. Eiríksdóttir a verificat-o permanent și i-a oferit mâncare și băutură.

În timp ce era în baie, Marisa a făcut un  videoclip pe care l-a postat pe Tik Tok și care a fost vizionat de aproape 5.000.000 de ori. „Carantina mea VIP”, a exlamat ea.

Fotieo a spus că nu s-a simțit „înghesuită” în toaletă și a fost fericită că nu se află în cabina principală cu ceilalți pasageri, dintre care unul era tatăl ei în vârstă de 70 de ani.

„Carantina mea VIP”. O femeie depistată pozitiv în timpul unui zbor Chicago – Reykjavik s-a autoizolat cinci ore în toaleta avionului

Când ce avionul a aterizat în Islanda, Fotieo și familia ei au fost ultimii care au coborât.

Întrucât fratele și tatăl ei nu aveau niciun simptom, au fost liberi să ia zborul de legătură către Elveția. Fotieo a făcut un test rapid și un test PCR la aeroport, ambele fiind pozitive.

Carantină de 10 zile la Reykjavik

Apoi a fost transportată la un spital al Crucii Roșii unde și-a început cele 10 zile de carantină.

„Sincer, până la urmă a fost o experiență ușoară. Asta se datorează parțial lui Rocky și islandezilor care m-au îngrijit. Toți au fost amabili. Mi-au adus chiar un brad de Crăciun la spital”, a explicat dascălul.

„Carantina mea VIP”. O femeie depistată pozitiv în timpul unui zbor Chicago – Reykjavik s-a autoizolat cinci ore în toaleta avionului

Ultima zi de carantină pentru Marisa a fost 30 decembrie. Familia s-a reunit în Islanda și va vizita împreună țara nordică pentru a recupera timpul pierdut.

Zborul lor înapoi în State e pe 3 ianuarie.

Foto: marisaefotieo/TikTok

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.