Cod portocaliu de inundații în județele Suceava, Neamţ și Harghita. Hidrologii avertizează că râurile mici vor ieși din matcă. Din cauza ploilor din ultimele ore se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri rapide de debite. Cotele de atenție vor fi depășite și pe afluenții râurilor Mureș, Olt, Trotuş, Putna, Vedea, dar și în bazinele Buzăului, Ialomiţei și Prahovei. Pentru toate aceste zone hidrologii au instituit codul galben de inundații.

Și Capitala a fost afectată de ploile abundente. Peste 20 de solicitări de intervenții pentru extragerea apei acumulate în subsolurile locuințelor sau în curțile bucureștenilor, ca urmare a ploii torențiale, au fost făcute, luni seara (în intervalul orar 22:00 – 23:00), către Inspectoratul pentru Situații de Urgență București. Peste 20 de persoane au solicitat ajutprul ISU, după ploaia torenţială de luni seara, din Capitală. Mai multe locuinţe şi curţi au fost inundate, iar pompierii au intervenit ci motopompe pentru extragerea apei.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.