Agentul principal de Poliție Paula Cochera, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare, a declarat pentru Libertatea că incidentul s-a petrecut dintr-o joacă de copii și că, la un moment dat, în timp ce aruncau cu pietre unul în celălalt, o fată de 13 ani a aruncat cu o scândură înspre un băiețel de opt ani  și l-a rănit.

„La fața locului a ajuns un echipaj de ambulanță care i-a curățat copilului rana, în prezent acesta fiind în afara oricărui pericol și neavând nevoie de internare”, a declarat Cochera.

Potrivit sursei citate, polițiștii s-au sesizat din oficiu în legătură cu acest incident, pentru infracțiunea de loviri sau alte violențe, dar sesizarea vizează doar fapte, și nu persoane, cu atât mai mult cu cât protagoniștii sunt copii, care nu răspund penal.

Citește și: Acordarea sumei de 500 euro pentru educaţia fiecărui nou-născut din România, amânată la nesfârșit de guvernanți. Legea trebuia aplicată din 2013

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.