Din datele preliminare obţinute de reprezentanţii ambasadei a rezultat faptul că minorul a fost internat iniţial într-un centru specializat pentru îngrijiri medicale, în urma identificării unor contuzii pe corpul acestuia. Ulterior, acesta a fost transferat către un centru maternal unde se află în prezent alături de mamă, o anchetă socială fiind în derulare pentru a releva cauzele producerii contuziilor identificate pe corpul minorului”, arată MAE într-un comunicat.

Secţia consulară din cadrul Ambasadei României la Berlin este în contact atât cu autorităţile locale, cât şi cu centrul în care sunt internaţi mama şi copilul de cetăţenie română.

Centrala MAE a transmis instrucţiuni Ambasadei României la Berlin în vederea asigurării asistenţei consulare necesare.


Citește și: Cum au economisit estonienii 140 de ani de muncă. Țara cu toate serviciile online oferă experiența lor gratuit, oricui vrea să implementeze sistemul | CORESPONDENȚĂ DIN TALLINN (4)


Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.