„Direcţia pentru rachete (din Coreea de Nord) a efectuat un test de putere al unui focos de foarte mari dimensiuni proiectat pentru racheta strategică de croazieră Hwasal-1 Ra-3”, a transmis agenţia de nord-coreeană KCNA.

De asemenea, Phenianul a efectuat, vineri după-amiază, o lansare test a „un nou tip de rachetă antiaeriană Pyoljji-1-2 în Marea de Vest”, cunoscută şi sub numele de Marea Galbenă.

Potrivit agenției KCNA, în urma testului, „un anumit obiectiv a fost atins”, fără a furniza alte informaţii.

Cele două noi teste fac parte din „activităţile obişnuite ale direcţiei şi institutelor de ştiinţe a apărării afiliate acesteia”.

Coreea de Nord a testat și o nouă rachetă hipersonică

La începutul lui aprilie, Phenianul a afirmat că a testat o nouă rachetă hipersonică cu rază medie şi lungă de acţiune, cu combustibil solid. Media de stat a difuzat atunci o înregistrare video a lansării în prezenţa numărului unu nord-coreean, Kim Jong-un.

Coreea de Nord continuă să-şi dezvolte programele de armament, în special nuclear, în pofida sancţiunilor internaţionale la care este supusă.

De la începutul anului, ţara, dotată cu arme nucleare, a numit Coreea de Sud „principalul său inamic”, a închis agenţiile dedicate reunificării şi dialogului intercoreean şi a ameninţat că va intra în război pentru orice încălcare a teritoriului său „chiar şi de o miime de milimetru“.

FOTO: Hepta

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

K476 21.04.2024, 05:39

Noi culmi de progres tehnologic, dar de retele de iarba si tunsori au cam ramas in urma. Cand au fost ultimele noutăți?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.