Curs BNR, 14 august. Leul s-a depreciat în raport cu euro și cu dolarul american

Comentează
Google Discover Urmărește Libertatea in Google Discover

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, vineri, un curs de referință de 4,8358 lei/euro, în creștere față de cursul de joi, care a fost de 4,8344 lei/euro.

De asemenea, leul s-a depreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a urcat de la 4,0836 lei, joi la 4,1020 lei, vineri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,4894 lei, joi, la 4,4986 lei, vineri.

Curs valutar BNR de azi, 14 august

ValutaSimbol14.08.202013.08.202012.08.202011.08.202010.08.2020
EuroEUR4.83584.83444.83574.83474.8359
Dolarul SUAUSD4.10204.08364.10874.10334.1129
Francul elvetianCHF4.49864.48944.49644.49094.4883
Lira sterlinaGBP5.36035.34315.36385.37225.3702
gramul de aurXAU256.1622253.5118255.0694262.6798268.7021
Dolarul australianAUD2.92932.92652.93242.94412.9421
Leva bulgareascaBGN2.47252.47182.47242.47202.4725
Dolarul canadianCAD3.09543.08663.09043.08523.0721
Coroana cehaCZK0.18520.18510.18460.18450.1841
Coroana danezaDKK0.64940.64920.64940.64920.6493
Lira egipteanaEGP0.25750.25630.25660.25680.2574
100 Forinti maghiari100HUF1.39661.40151.39941.40211.4001
100 Yeni japonezi100JPY3.84313.82383.84703.86683.8802
Leul moldovenescMDL0.24440.24710.24780.24870.2465
Coroana norvegianaNOK0.45850.45920.45820.45710.4552
Zlotul polonezPLN1.09941.09901.09661.09821.0982
Rubla rusescaRUB0.05590.05560.05620.05630.0558
Coroana suedezaSEK0.47010.47070.47100.47030.4701
Lira turceascaTRY0.55610.55630.56370.56660.5606
DSTXDR5.77775.76065.78415.78285.7895

Unde găsim cel mai bun curs valutar din 14 august 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81394.85754.07604.1153
Alpha Bank4.77604.89604.01684.1870
Banca Feroviara4.76404.91404.00404.1740
Banca Romaneasca4.78274.93274.02954.2095
Banca Transilvania4.77004.90004.01504.2100
BCR4.76304.90804.01104.1910
BRD SocGen4.75804.90804.00504.1730
CEC4.79004.87004.04004.1400
Credit Agricole4.79004.88004.05004.1400
Credit Europe4.80004.88004.03004.1500
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.03004.1400
IdeaBank4.79604.86204.05904.1390
ING4.73894.93234.01334.1771
Intesa Sanpaolo Bank4.78074.87434.04314.1284
Libra Bank4.79504.92504.04004.1900
OTP Bank4.76004.90004.01504.1850
PatriaBank4.79104.87504.02504.1535
ProCreditBank4.77654.89304.03004.1620
Raiffeisen Bank4.77404.89764.03334.1733
UniCredit4.77004.89004.00584.1693

Sursa: banknews.ro

FOTO: EPA

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Un doctor îmbrăcat în halat alb, purtând un stetoscop în jurul gâtului, care ține o seringă cu ac și un flacon mic de sticlă
16 oct.
Criză temporară de vaccin antigripal în farmacii. Când vin cele 600.000 de doze din noua tranșă
Harta interactivă a clădirilor patrimoniu din Pitești. Sursa foto: Denis Grigorescu
16 oct.
Primul oraș din România cu o hartă interactivă a clădirilor de patrimoniu în pericol de degradare. Cum pot fi depuse propuneri
MONDEN
Ana Maria Pavel
Exclusiv
16 oct.
Ana Maria, apariție rară la un eveniment fără soțul ei, Daniel Pavel: „Prima oară când lipsește”
Mihai Călin | sursa foto: Antena 1
Exclusiv
16 oct.
Încă o vedetă a plecat de la PRO TV la Antena 1: „Cel mai greu și complicat proiect la care am lucrat până acum”
POLITIC
Guvernul Bolojan este interimar de 5 luni, după ce a fost demis prin moțiunea de cenzură PSD-AUR. Foto: Guvernul României
16 oct.
Ilie Bolojan a anunțat de ce face ședință PNL sâmbătă, cu trei zile înaintea votului din Parlament pentru Guvernul Luca Niculescu
Nicuşor Dan a spus după Consiliul European de la Bruxelles că sunt şanse mari ca guvernul Luca Niculescu să fie învestit în Parlament pe 20 octombrie. Foto: Administrația Prezidențială
16 oct.
Nicuşor Dan a spus ce șanse are Guvernul Luca Niculescu să fie votat în Parlament pe 20 octombrie: „Sper să nu fiu în situația să îi critic”
Ultimele știri
16 oct.
Nota obținută de Sorin Ionescu la prima probă a concursului pentru directori. Este propus ministru delegat pentru învățământul preuniversitar în Guvernul Niculescu
16 oct.
Cum a răspuns Luca Niculescu la întrebarea despre Marian Neacșu, propus de PSD la Ministerul de Interne, deși a fost condamnat definitiv la închisoare cu suspendare în 2016
16 oct.
Rusia nu se înțelege cu China asupra proiectului Puterea Siberiei 2 și se roagă de țările africane ca să-i cumpere gazele
16 oct.
Ilie Bolojan a răbufnit la adresa PSD: „Trebuie să se întrebe unii când au fost băuți. Când nu au votat legea salarizării sau acum, după ce am pierdut 770 de milioane de euro?”
TRENDING
16 oct.
Ucraina a lovit pentru prima dată o instalație energetică din Hantî-Mansi, de unde provine 40% din petrolul Rusiei. Ținta este situată la 2.500 de kilometri de front
16 oct.
Hârtia igienică dispare în 2026: ce o înlocuiește și devine trend global
16 oct.
Doi români au rămas pe loc fără 63.000 de euro după ce au fost opriți în Italia conducând un Rolls-Royce de lux
16 oct.
Horoscop Urania | Previziuni astrologice pentru perioada 17 - 23 octombrie 2026. Soarele va intra în zodia Scorpionului
horoscopul zilei de astăzi 17 octombrie 2026 pentru zodia ta - dragoste, bani sau sanatate
16 oct.
Horoscop 17 octombrie 2026. Leii sunt tentați să își folosească întreaga autoritate pentru a-și impune părerea într-o problemă de serviciu
Imagine văzută de sus asupra orașului Varenna de pe malul Lacului Como din Italia, cu clădiri colorate și munți pe fundal.
16 oct.
O văduvă a donat o vilă de peste 1,6 milioane de euro de pe malul lacului Como, în Italia. Condiția impusă de femeie
În ce clasă se învață tabla înmulțirii - Sursă foto: Shutterstock
16 oct.
În ce clasă se învață tabla înmulțirii și cum o reții mai ușor
În cât timp se încălzește caloriferul - Sursă foto: Shutterstock
16 oct.
Cât durează până se încălzește un calorifer după pornirea căldurii
Peisaj de iarnă de vis, zăpadă și soare, înconjurat de copaci, Laponia
16 oct.
Crăciunul în Laponia: ghidul complet al experților pentru călătoria în „târâmul iernii”. Când este cel mai bine să mergi și cum eviți capcanele de preț
Cum verifici ferestrele dacă pierd căldură
12 oct.
Cum verifici dacă ferestrele și ușile pierd căldură
Când se pune varza la murat
6 oct.
Când se pune varza la murat? Perioada potrivită și semnele că este gata
Cabană acoperită de zăpadă
16 oct.
„S-a instalat iarna la munte!” Avertismentul Salvamont Prahova pentru turiști: vânt puternic, ninsori și ceață în acest weekend
Primăria Capitalei a început în martie 2026 acțiunile de eliberare a trotuarelor de mașinile parcate neregulamentar. Foto: PMB
16 oct.
Cum le răspunde Ciprian Ciucu celor care îl acuză că „urăște mașinile” din București pentru că le ridică pe cele parcate pe trotuare
Panou cu Consiliul National al Audiovizualului
16 oct.
Guvernul a majorat amenzile CNA până la 440.000 de lei pentru posturile TV și radio
Imagine pe care scrie DIICOT și Poliția Română. De asemenea, apare și un pachet
16 oct.
Un sirian şi un român au încercat să vândă un kilogram de cocaină cu 60.000 de euro. Cei doi bărbați sunt rude prin alianță
Ilie Bolojan, Dominic Fritz, Sorin Grindeanu, Nicușor Dan. Sursa foto: Facebook, Inquam Photos / Octav Ganea
Analiză
16 oct.
După guvernarea Bolojan+Fritz susținută parțial de Dan+Grindeanu, începe guvernarea Dan+Grindeanu susținută parțial de Bolojan
reciclare-parc
16 oct.
România are infrastructura necesară pentru mai multe ambalaje circulare
Ilustrație stradă Sursa foto-Dumitru Angelescu
16 oct.
Cartea, ziua de pensie și inteligența artificială
Nicușor Dan, consultări cu Partidul Social Democrat. Sursa foto: Dumitru Angelescu
16 oct.
Ce-ai de faci așa, Nicușor?, pesedistule!