Curs BNR 28 iulie. Leul a pierdut teren în raport cu euro, dar s-a apreciat față de dolarul american

Comentează
Google Discover Urmărește Libertatea in Google Discover

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, marți, un curs de referință de 4,8335 lei/euro, în creștere față de cursul de luni, care a fost de 4,8276 lei/euro.

În schimb, leul s-a apreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,1251 lei, luni, la 4,1189 lei, marți.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională s-a depreciat, de la valoarea de 4,4812 lei, luni, la 4,4819, marți.

Cursul valutar BNR de azi, 28 iulie 2020

ValutaSimbol28.07.202027.07.202024.07.202023.07.202022.07.2020
EuroEUR4.83354.82764.83404.83534.8401
Dolarul SUAUSD4.11894.12514.16624.17344.1942
Francul elvetianCHF4.48194.48124.50434.49944.4909
Lira sterlinaGBP5.30605.29725.30575.31005.3141
gramul de aurXAU256.1546257.3676253.5079252.5882250.2612
Dolarul australianAUD2.94362.93892.94862.97712.9954
Leva bulgareascaBGN2.47142.46832.47162.47222.4747
Dolarul canadianCAD3.07933.08123.10323.11883.1161
Coroana cehaCZK0.18430.18430.18400.18380.1833
Coroana danezaDKK0.64940.64850.64940.64960.6502
Lira egipteanaEGP0.25810.25810.26050.26100.2623
100 Forinti maghiari100HUF1.39761.39571.39181.39411.3825
100 Yeni japonezi100JPY3.91173.91723.91783.89393.9197
Leul moldovenescMDL0.24440.24620.24630.24630.2490
Coroana norvegianaNOK0.45190.45340.45180.45660.4582
Zlotul polonezPLN1.09841.09691.09611.09621.0918
Rubla rusescaRUB0.05720.05770.05830.05870.0592
Coroana suedezaSEK0.47000.47030.47020.47150.4718
Lira turceascaTRY0.59550.60230.60820.60930.6141
DSTXDR5.78845.79045.82275.82735.8477

Unde găsim cel mai bun curs valutar din 28 iulie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81134.85484.10044.1400
Alpha Bank4.77304.89304.04444.2125
Banca Feroviara4.76004.91004.03204.2020
Banca Romaneasca4.77554.92554.05524.2352
Banca Transilvania4.76004.90004.04004.2400
BCR4.75904.90404.03704.2170
BRD SocGen4.75304.90304.03104.2010
CEC4.79004.87004.07004.1700
Credit Agricole4.78004.87004.07004.1600
Credit Europe4.80004.88004.06004.1800
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.07004.1800
IdeaBank4.79504.86004.08704.1670
ING4.73744.93084.03804.2028
Intesa Sanpaolo Bank4.77844.86934.07274.1561
Libra Bank4.79004.92004.06504.2150
OTP Bank4.76004.90004.03504.2050
PatriaBank4.78654.87054.05304.1810
ProCreditBank4.77454.89104.06004.1925
Raiffeisen Bank4.77104.89494.05294.1929
UniCredit4.77004.89004.03584.2005

Sursa: banknews.ro

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Preot in haine negre , calugar Athos
06:45
Un român îmbrăcat în haine de preot, arestat în timp ce mergea spre Muntele Athos
Alexia Blănaru, în timpul calificărilor la Campionatele Mondiale din 2026 de la Rotterdam, 18 octombrie 2026
06:26
România a ratat toate finalele la Mondialele de gimnastică, pentru prima dată în istorie. Echipa a terminat pe locul 19
MONDEN
 Andra și Cătălin Măruță | sursa foto: PRO TV
19 oct.
Ce a învățat-o Niculina Stoican pe Andra să facă la începutul relației cu Cătălin Măruță: „N-am mai zis asta la nimeni”
Amalia Enache
Exclusiv
19 oct.
Ce spune Amalia Enache despre intervenții estetice: „Mă tem de orice modificare”
POLITIC
Luca Niculescu
06:07
Guvernul Luca Niculescu merge astăzi la vot în Parlament. Are nevoie de 233 de voturi pentru a fi învestit
Kelemen Hunor conduce UDMR din 2011. Foto: Hepta
19 oct.
Kelemen Hunor l-a atenționat pe Luca Niculescu înaintea votului din Parlament: „Are 6 luni de zile fără moțiune de cenzură”
Ultimele știri
07:37
Vremea se schimbă în România la final de octombrie. ANM a actualizat prognoza meteo pentru perioada 20 octombrie-16 noiembrie 2026
07:30
Avion sovietic doborât în 1944, în Al Doilea Război Mondial, găsit în Ungaria, după 82 de ani: „Știm și piloții care s-au luptat. 2 Messerschmitt-uri germane contra 5 Jak-1B”
07:15
Cele mai misterioase locuri de pe Pământ unde omul nu a ajuns niciodată
Exclusiv
07:00
Miniștrii cu probleme de integritate din Cabinetul Luca Niculescu: condamnatul penal, evazionistul, suspectul de plagiat și vitezomanul
TRENDING
19 oct.
Impozitarea locuințelor la valoarea de piață nu se va aplica de la 1 ianuarie 2027 după modificarea jalonului PNRR
19 oct.
Horoscop 20 octombrie 2026. Peștii au de ales între nesiguranță permanentă sau atitudine constructivă, deschisă la nou
Analiză
19 oct.
Calculele dinaintea învestirii Guvernului Niculescu: cu ce scor trece de Parlament cabinetul PSD cu premier independent
19 oct.
Un elev și-a înjunghiat profesoara și un coleg la Școala Ștefan cel Mare, în Bistrița. Agresorul e în clasa a VII-a
Fettuccini carbonara la restaurantul Panza's, în Saratoga Springs, New York. Imagine cu caracter ilustrativ. Sursă foto: Getty Images.
19 oct.
Alimentul ieftin care se prepară în doar câteva minute și i-a cucerit pe români: 7 din 10 oameni îl consumă săptămânal
Monede vechi din aur roman
19 oct.
Comoară din aur roman găsită de doi arheologi amatori, cu peste 140 de monede vechi de o valoare uriașă
Un grup de protestatari a spart geamurile magazinului Louis Vuitton din Paris, duminică, 18 octombrie. Sursă foto: Profimedia.
19 oct.
Produsele furate din magazinele de lux în timpul protestelor din Franța au ajuns pe platforma Vinted: „Anunțurile suspecte au fost eliminate”
Orionide 2026 - Sursă foto: Shutterstock
19 oct.
Orionide 2026: când se văd și unde poți observa ploaia de meteori în România
O imagine cu un cuplu care savurează o băutură la o terasă din Paris, lângă Arcul de Triumf, în timpul protestelor violente, a devenit virală. Sursă foto: Captură video/ Facebook /CBS News.
19 oct.
Imagine virală în timpul protestelor din Paris: în ciuda haosului din jur, un cuplu savurează liniștit o băutură la terasă, lângă Arcul de Triumf
Cine poate afla câți bani are o persoană decedată în bancă - Sursă foto: Shutterstock
17 oct.
Cine poate afla câți bani avea o persoană decedată în bancă
Un câine și o pisică stând îmbrățișati
15 oct.
Cum introduci o pisică nouă într-o casă în care există deja un câine sau o altă pisică
De ce se ia tensiunea la mâna stângă - Sursă foto: Shutterstock
13 oct.
De ce se ia tensiunea la mâna stângă
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11 oct.
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
Bogdan Ivan vrea acces interzis pe rețelele sociale pentru copiii sub 14 ani după atacul de la școala din Bistrița. Foto: Hepta
19 oct.
Acces interzis pe Facebook, Instagram și TikTok în România pentru copiii sub 14 ani, proiect de lege după atacul de la școala din Bistrița
YouTuber român controlat de ANAF 9 luni
19 oct.
Un cunoscut YouTuber român a fost controlat timp de nouă luni de ANAF și îi laudă pe inspectori: „Au fost de nota 10”
Un tren operat de CFR Călători staționează în gară
19 oct.
Cum se modifică mersul trenurilor odată cu trecerea la ora de iarnă 2026. Anunțul făcut de CFR Călători
Un tractor roșu care a arat un lan de grâu și a strâns pe un câmp din România
19 oct.
Cum vor putea fermierii să achiziționeze terenuri agricole prin leasing fără a plăti suma integrală de la început
07 aprilie 2025, SUA, Washington: Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu (stânga) se întâlnește cu președintele american Donald Trump în Biroul Oval de la Casa Albă.
06:51
Trump către votanții israelieni: Bibi - unica opțiune!
Nicușor Dan la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
18 oct.
De ce președintele Nicușor Dan nu reformează SIE, o instituție cu rol vital în timpul războiului Rusiei asupra Europei
Ilie Bolojan, Dominic Fritz, Sorin Grindeanu, Nicușor Dan. Sursa foto: Facebook, Inquam Photos / Octav Ganea
Analiză
16 oct.
După guvernarea Bolojan+Fritz susținută parțial de Dan+Grindeanu, începe guvernarea Dan+Grindeanu susținută parțial de Bolojan
reciclare-parc
16 oct.
România are infrastructura necesară pentru mai multe ambalaje circulare