Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, miercuri, un curs de referinţă de 4,8336 lei pentru un euro, în scădere cu 0,01% faţă de nivelul de 4,8341 lei pentru un euro atins marţi. Dolarul a coborât cu 0,53%, la 4,0757 lei pe unitate, cel mai scăzut nivel atins după 11 ianuarie 2019, când cursul era de 4,0586 lei pe unitate.

Maximul istoric înregistrat de euro în raport cu leul, de 4,8448 lei/euro, a fost atins pe 17 martie 2020. Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii iulie 2020 a fost de 4,8380 lei pe unitate.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a scăzut joi cu 0,01%, la 4,0751 lei pe unitate, de la nivelul de 4,0757 lei pe unitate înregistrat miercuri.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Lira sterlină a urcat joi cu 0,43%, la 5,3679 lei pe unitate, faţă de nivelul de 5,3448 lei pe unitate consemnat miercuri. 

Francul elveţian a avansat cu 0,16%, la 4,4904 lei pe unitate, comparativ cu nivelul atins miercuri, de 4,4832 lei pe unitate.

Aurul a fost cotat la 268,4712 lei pentru un gram, în creştere faţă de preţul înregistrat miercuri, de 267,2285 lei.

Curs Valutar BNR valabil astazi 6.08.2020

Simbol06.0805.08.04.0803.0831.07
EuroEUR4.83594.83364.83414.83514.8316
Dolarul SUAUSD4.07514.07574.09764.11314.0780
Francul elvetianCHF4.49044.48324.47954.48594.4876
Lira sterlinaGBP5.36795.34485.35375.36855.3503
gramul de aurXAU268.4712267.2285260.3097260.8073259.1273
Dolarul australianAUD2.93132.94202.92782.92422.9315
Leva bulgareascaBGN2.47252.47142.47162.47212.4703
Dolarul canadianCAD3.06913.07623.06293.06333.0379
Coroana cehaCZK0.18480.18520.18470.18380.1846
Coroana danezaDKK0.64910.64880.64930.64930.6491
Lira egipteanaEGP0.25480.25470.25640.25750.2554
100 Forinti maghiari100HUF1.39641.40131.40261.40091.4014
100 Yeni japonezi100JPY3.85953.85643.86713.89193.8952
Leul moldovenescMDL0.24560.24670.24730.24410.2454
Coroana norvegianaNOK0.45440.45200.44970.44940.4493
Zlotul polonezPLN1.09601.09951.09891.09411.0973
Rubla rusescaRUB0.05550.05600.05570.05550.0551
Coroana suedezaSEK0.46890.46970.46940.46900.4696
Lira turceascaTRY0.56160.57900.58700.58870.5840
DSTXDR5.76165.75905.77385.78965.7623
Citeşte şi:

Curs BNR, 4 august 2020. Euro și dolarul au scăzut ușor. Care sunt principalele cotații valutare

Curs BNR, 3 august 2020. Euro și dolarul au crescut. Care sunt principalele cotații valutare

Industria auto, lovită de pandemie. BMW raportează pierderi de 25%, în timp ce Honda estimează cel mai mic profit din ultimii 10 ani

Uluitor cum a vorbit Anamaria Prodan despre primul ei soț, Tiberiu Dumitrescu: „E sufletul meu şi ..."
PARTENERI - GSP.RO
Uluitor cum a vorbit Anamaria Prodan despre primul ei soț, Tiberiu Dumitrescu: „E sufletul meu şi ..."
Ce a făcut Carmen Șatran, studenta criminală din Timișoara, după gratii. Vestea șoc venită acum
PARTENERI - PLAYTECH
Ce a făcut Carmen Șatran, studenta criminală din Timișoara, după gratii. Vestea șoc venită acum
Horoscop 19 septembrie 2020. Scorpionii sunt iritați discuțiile fără finalitate sau cele care îi limitează
HOROSCOP
Horoscop 19 septembrie 2020. Scorpionii sunt iritați discuțiile fără finalitate sau cele care îi limitează
Ies la iveală detalii terifiante! Celebra balerină, dezmembrată şi dizolvată în acid sulfuric. Poliţia are un suspect
Telekomsport
Ies la iveală detalii terifiante! Celebra balerină, dezmembrată şi dizolvată în acid sulfuric. Poliţia are un suspect