Curs valutar 8 mai 2020 | Leul s-a depreciat față de euro, dar a câștigat teren în raport cu dolarul american. Unde găsim cel mai bun curs

Comentează
Google Discover Urmărește Libertatea in Google Discover

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, vineri, 8 mai 2020, un curs de referință de 4,8278 lei/euro, în creștere față de cursul de joi, care a fost de 4,8242 lei/euro.



În schimb, leul s-a apreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,4695 lei, joi, la 4,4545 lei, vineri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională s-a depreciat, de la valoarea de 4,5825 lei, joi, la 4,5859 lei, vineri.

Curs valutar BNR din 8 mai 2020

ValutaSimbol08.05.202007.05.202006.05.202005.05.202004.05.2020
EuroEUR4.82784.82424.82584.82904.8387
Dolarul SUAUSD4.45454.46954.47084.45154.4240
Francul elvetianCHF4.58594.58254.58574.58924.5880
Lira sterlinaGBP5.51435.52415.53355.53975.5023
gramul de aurXAU246.4813243.2582244.5964242.9895242.3785
Dolarul australianAUD2.90482.88742.87342.86512.8365
Leva bulgareascaBGN2.46842.46662.46742.46912.4740
Dolarul canadianCAD3.19533.17473.17933.16483.1361
Coroana cehaCZK0.17690.17790.17880.17900.1785
Coroana danezaDKK0.64710.64660.64680.64720.6485
Lira egipteanaEGP0.28280.28380.28390.28260.2810
100 Forinti maghiari100HUF1.38091.37761.38181.37441.3697
100 Yeni japonezi100JPY4.18794.19704.20774.16584.1441
Leul moldovenescMDL0.25170.25100.24880.24590.2479
Coroana norvegianaNOK0.43560.43490.43470.43180.4244
Zlotul polonezPLN1.05931.06181.06241.06241.0624
Rubla rusescaRUB0.06040.06060.06010.06010.0586
Coroana suedezaSEK0.45530.45450.45330.45130.4461
Lira turceascaTRY0.62620.61610.62450.62840.6295
DSTXDR6.07466.08476.08766.07376.0516

Unde găsești cel mai bun curs din 8 mai 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.80864.84734.43234.4751
Alpha Bank4.76704.93704.36744.5388
Banca Feroviara4.75804.90804.36754.5375
Banca Romaneasca4.77664.92664.39124.5712
Banca Transilvania4.76504.89004.36004.5700
Bank Leumi4.74074.94024.32324.5976
BCR4.75704.90204.37404.5540
BRD SocGen4.75004.90004.35904.5430
CEC4.78004.86004.40004.5000
Credit Agricole4.78004.87004.41004.5000
Credit Europe4.79004.88004.40004.5200
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.39004.5000
GarantiBank4.78754.86754.41214.4948
IdeaBank4.79404.86004.41704.4920
ING4.72824.92124.38044.5592
Intesa Sanpaolo Bank4.77224.86574.40074.4901
Libra Bank4.79004.92004.40504.5550
OTP Bank4.75004.89004.36504.5350
PatriaBank4.78554.86954.38804.5160
ProCreditBank4.77054.88704.39354.5300
UniCredit4.77004.89004.36544.5436

Sursa: banknews.ro



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Panou cu Consiliul National al Audiovizualului
16:53
Guvernul a majorat amenzile CNA până la 440.000 de lei pentru posturile TV și radio
Imagine pe care scrie DIICOT și Poliția Română. De asemenea, apare și un pachet
15:48
Un sirian şi un român au încercat să vândă un kilogram de cocaină cu 60.000 de euro. Cei doi bărbați sunt rude prin alianță
MONDEN
Mira de la „Insula Iubirii” 2026
17:05
Cine este Mira de la „Insula Iubirii” 2026. Are 22 de ani și a venit în emisiune alături de iubitul ei, Ian Boitași
Laura Cosoi și sotul ei, alături de fiica lor
16:37
Laura Cosoi și soțul ei au vrut să plece în Italia, dar zborul lor a fost anulat. Prin ce au trecut cei doi. „Ce dorește Universul să ne transmită?”
POLITIC
Ilie Bolojan cu Dan Motreanu și Robert Sighiartău FOTO Dumitru Angelescu
Analiză
14:50
PNL întră în opoziție după 7 ani de guvernare. Liberalii se pregătesc pentru lupta de gherilă cu binomul PSD-Dan
Partidul Social Democrat
14:25
PSD, despre o privatizare a companiilor de stat, sub viitorul guvern: „Este exact ceea ce PSD i-a reproșat în aprilie 2026 Guvernului Bolojan”
Ultimele știri
18:08
Casa Albă îl apără pe Donald Trump în cazul restricționării sistemului Starshield în Ucraina: „Nu a dat un astfel de ordin”
Exclusiv
18:00
Cât costă castraveții, gogonelele și conopida în piețele din București: gospodarii pregătesc murăturile pentru iarnă
17:44
În ce clasă se învață tabla înmulțirii și cum o reții mai ușor
17:32
Cum le răspunde Ciprian Ciucu celor care îl acuză că „urăște mașinile” din București pentru că le ridică pe cele parcate pe trotuare
TRENDING
09:43
Hârtia igienică dispare în 2026: ce o înlocuiește și devine trend global
10:04
Radu Oprea, propunerea lui Luca Niculescu la Apărare, a fost trimis în judecată pentru spălare de bani
11:56
Doi români au rămas pe loc fără 63.000 de euro după ce au fost opriți în Italia conducând un Rolls-Royce de lux
12:00
Horoscop Urania | Previziuni astrologice pentru perioada 17 - 23 octombrie 2026. Soarele va intra în zodia Scorpionului
În cât timp se încălzește caloriferul - Sursă foto: Shutterstock
15:44
Cât durează până se încălzește un calorifer după pornirea căldurii
Peisaj de iarnă de vis, zăpadă și soare, înconjurat de copaci, Laponia
15:04
Crăciunul în Laponia: ghidul complet al experților pentru călătoria în „târâmul iernii”. Când este cel mai bine să mergi și cum eviți capcanele de preț
Fronturile acrilice, alternativa modernă în bucătărie care arată luxos, nu se zgârie și se curăță extrem de ușor. Sursă foto: Colaj foto /Instagram.
14:07
Nimeni nu mai vrea dulapuri clasice în bucătărie. Care e alternativa modernă care arată luxos, nu se zgârie și se curăță extrem de ușor
Foto: Dreame
13:48
Facem curat ca să ne bucurăm de casă. Atunci de ce, după ce terminăm, ne purtăm ca niște musafiri în propria casă?
Troleibuzul electric articulat Solaris Trollino IV 18, pe drumurile din Brașov
13:33
Destinația numărul 1 din lume pentru vacanțe fără mașină este în România. Transilvania a depășit Madeira, Lacul Como și Provence într-un clasament internațional
Cum verifici ferestrele dacă pierd căldură
12 oct.
Cum verifici dacă ferestrele și ușile pierd căldură
Scorțișoară în cafea
7 oct.
De ce e bine să pui scorţişoară în cafea? Ce efect are
Când se pune varza la murat
6 oct.
Când se pune varza la murat? Perioada potrivită și semnele că este gata
Guvernul Bolojan este interimar de 5 luni, după ce a fost demis prin moțiunea de cenzură PSD-AUR. Foto: Profimedia
15:12
Cifre Eurostat pe fondul crizei politice: România rămâne ţara cu cea mai mare inflaţie din UE. Cât a fost inflația în septembrie
Nicușor Dan a reafirmat sprijinul României pentru Ucraina, a explicat situația dronelor din Marea Neagră și a anunțat că va cere capabilități suplimentare de la NATO. Foto: Getty Images
13:41
Nicușor Dan, la Bloomberg: România va sprijini Ucraina până la finalul războiului și va cere ajutor NATO împotriva dronelor
România a depășit 385.000 de prosumatori, cu o putere instalată de peste 4.280 MW. Foto: Getty Images
12:10
Explozie de aproape 400.000 de prosumatori în România. Care sunt județele în care sunt cei mai mulți
Ilie Bolojan, Dominic Fritz, Sorin Grindeanu, Nicușor Dan. Sursa foto: Facebook, Inquam Photos / Octav Ganea
Analiză
12:30
După guvernarea Bolojan+Fritz susținută parțial de Dan+Grindeanu, începe guvernarea Dan+Grindeanu susținută parțial de Bolojan
reciclare-parc
11:37
România are infrastructura necesară pentru mai multe ambalaje circulare
Ilustrație stradă Sursa foto-Dumitru Angelescu
09:45
Cartea, ziua de pensie și inteligența artificială
Nicușor Dan, consultări cu Partidul Social Democrat. Sursa foto: Dumitru Angelescu
09:04
Ce-ai de faci așa, Nicușor?, pesedistule!