Potrivit martorilor din Donețk, coloana de tancuri și de vehicule blindate s-a deplasat în direcția nord-vest, către linia de demarcație.

„La al 100-lea vehicul am pierdut numărătoarea. Au mers din centrul Donețkului pe autostradă, spre Makeievka, probabil în direcția Iasinuvata”, a spus un locuitor al orașului, citat de postul de radio Radio Svoboda.

Martorii oculari au afirmat că tancurile au trecut prin centrul orașului la ora locală 22.00. După cum au declarat localnicii ziarului Ukrainska Pravda, în ultimii 8 ani nu a mai fost pomenit un număr atât de mare de trupe pe străzile orașului.

O înregistrare de la desfășurarea de forțe a apărut pe pagina de Facebook a jurnalistului militar Andri Țaplienko.

Urmărește pe Libertatea LIVETEXT cu cele mai noi informații despre criza ucraineană și conflictul Rusia-Ucraina

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.