Palatul Buckingham nu a anunțat când vor avea loc funeraliile, dar este de aşteptat ca ceremonia să fie organizată în preajma celei de-a 11-a zile după decesul suveranei.

„Ca urmare a decesului Maiestăţii Sale Regina, este dorinţa Maiestăţii Sale Regele ca perioada de doliu regal să înceapă de acum şi să ţină şapte zile după funeraliile reginei”, a anunţat Palatul Buckingham, într-un comunicat.

O salvă de tunuri va fi trasă în Londra la ora locală 13.00 în Hyde Park, câte o salvă pentru fiecare an din viața reginei, care s-a stins la vârsta de 96 de ani.

Reşedinţele regale vor fi închise până după funeralii, iar drapelele de la reşedinţele regale vor fi arborate în bernă pe întreaga perioadă a doliului regal.

Cei care vor să depună flori la reședințele regale le vor pute lăsa în locuri special amenajate.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.