Președintele a făcut acest comentariu în timpul unui discurs adresat comunității filipineze din Tokyo în timpul unei vizite în Japonia, scrie CNN.

După ce l-a acuzat pe adversarul său politic, senatorul Antonio Trillanes al IV-lea că este gay, Duterte a spus că poate simți că el însuși a fost „un pic gay” în timp ce era căsătorit cu fosta soție, Elizabeth Zimmerman. Căsătoria lor a fost anulată în 2000.

Duterte spus că a fost „vindecat” după ce a cunoscut-o pe actuala sa partenere de viață Honeylet Avanceña.

„Am devenit din nou bărbat! Așa că femeile frumoase m-au vindecat”, a spus Duterte. „Am urât bărbații chipeși după aceea, acum prefer femeile frumoase”.

Duterte este celebru pentru comentariile sale controversate și contradictorii despre comunitatea LGBT.

În urmă cu un an, președintele filipinez Rodrigo Duterte a sărutat o femeie pe scenă în timp ce ținea un discurs transmis în direct la televiziune. Momentul s-a petrecut în Coreea de Sud unde Duterte efectua o vizită oficială. Scena a atras aplauzele mulțimii, formată în cea mai mare parte din alți muncitori filipinezi, dar ulterior a fost intens criticată de internauți.


Citește și: Politico: Viorica Dăncilă promite să renunțe la modificarea legilor justiției. „Acest subiect a făcut mult rău partidului și a polarizat societatea noastră”


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.